Yeni İş FikirleriMarket

Market Açmak İçin Gerekli Sermaye ve Aylık Kazancı

Market açmak için gerekli sermaye ne kadar? Market açmak istiyorum diyenler için  para kazandırır mı? gerekli belgeler neler? Aylık ne kadar kazandırır?

Market, çok yüksek gelir elde edebilmenizi sağlayan iş fikirlerinden biridir.  Düşük sermaye gereksinimi, yüksek kar potansiyeli ve aynı zamanda gıda sektörü içerisinde bulunuyor olması nedeniyle, market açmak yüksek gelirler elde edebileceğiniz karlı bir iş fikridir. Market açarak para kazanmak için bir miktar sermaye gereksiniminin yanı sıra, iyi bir işletme yönetimi becerisi gerekmektedir. Peki market açmak ne kadar para kazandırır? Market açarak para kazanmak için ne kadar sermaye gerekir?

Market Açmak İçin Gerekli Sermaye

Market açmak için gerekli sermaye, gıda ürünlerinin alınması ve satılacaksa sigara ve alkol gibi ürünlerin değerinin hesaplanmasıyla bulunur.

 1. Ürün için yaklaşık 100 bin lira sermaye gerekir, sigara ve alkol için ekstra 60-80 bin lira daha gerekir.
 2. Pos sistemi için yaklaşık 4 bin lira
 3. Kira depozitosu ve şirket açılış giderleri 7 bin lira
 4. Düzen, raf, tadilat gibi masraflar için de yaklaşık 15 bin lira gerekir.

Tüm bunlar karşılandığı takdirde 150-200 bin lira gibi bir sermaye ile marketinizi açabilir ve hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Marketler Ne Kadar Ciro Yapar?

Marketler günde ortalama 3 bin lira ile 7 bin lira arasında ciro yapar. Bim veya A101 gibi indirim marketlerinin günlük satışları 30 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Ancak biz düşük sermaye ile kurulacak bir marketin cirolarını inceliyoruz.

 1. Ortalama işlek bir yerde 3-4 bin lira ciro yapılır.
 2. İşlek bir bölgede küçük bir dükkân 5-6 bin lira satış yapar.
 3. İşlek bir bölgede büyük bir market 15 bin liraya kadar ciro yapabilir. 

Marketlerin Çalışma Saatleri

Genel olarak ortalama bir market günde 12-14 saat arası çalışır. Sabah saat 09.00’da açılan market, akşam 21.00’da ya da 22 veya 23.00’de kapatılmaktadır. Genel olarak baktığımızda marketlerin mesai saatleri bu şekildedir.

Market Kar Marjı Ne Kadar?

Sigara ve alkol ağırlıklı satış yapan bir marketin ortalama kâr marjı yüzde 15 iken, gıda ürünü ağırlıklı satış yapan bir marketin kâr marjı ortalama yüzde 20-25 arasıdır. Kâr marjı satılan ürün çeşitliliğinden tutun da pek çok etmene bağlı olarak değişebilir. Cironuzun büyük bir bölümünün sigaradan oluşuyor olması kâr marjınızı düşürecektir.

Marketler Ne Kadar Para Kazanır?

Market açmak para kazandırır mı diye soruyorsanız, ortalama bir çapta marketlerin aylık kazancı, yaptığı ciroya göre değişkenlik gösterir. Gıda ağırlıklı satış yapan bir market farklı, sigara ağırlıklı satış yapan market farklı miktarlarda para kazanmaktadır. 

 1. Günde 3 bin lira ciro yapan bir market, ayda ortalama 18 bin lira kar elde eder, eğer satış sigara ağırlıklıysa bu rakam 13 bin liradır. Giderler çıkıldığı zaman ortalama 6-7 bin lira ile 10 bin lira arası net para kalmaktadır.
 2. Günde 4-5 bin lira ciro yapan bir market aylık bazda 30 bin liraya kadar kar elde edebilir, giderleri çıkardığımızda aylık net kar 10 bin lira ile 20 bin lira arası değişmektedir.
 3. Günde 8-9 bin lira ciro yapan büyük marketler ise günlük 2 bin lira kar elde ederler. Giderler çıkıldığında aylık kar yaklaşık 30-40 bin lira civarındadır.
 4. Günde 30 bin lira ciro yapan dev süpermarketler ise aylık bazda 180 bin liraya kadar brüt kar elde edebilirler.
 5. Net karınızı, ödediğiniz kira, vergiler, satış maliyetleri ve diğer masraflar etkilemektedir.  Bu nedenle hiçbir zaman net bir rakam bulmak mümkün değildir. 

Market açmak için ne kadar para gerekli? Sorusunu cevapladığımız bu yazımız dışında sitede daha önce yer verdiğimiz Halı Yıkama Dükkanı Açmak ve Fırın Açmak hakkında yazdığımız diğer iş fikirleri hakkındaki içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Bunun dışında da market açma niyetindeyseniz ve merak ettiğiniz konular varsa bu içeriğimizin altında yer alan yorumlar bölümünden mesajınızı bırakabilirsiniz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Murat sözen
Murat sözen
3 yıl önce

Şişli osmanbey deki bahçe kullanımlı 150 M. Dükkanımı kiraya vermek istiyorum. Blginize

Adres
Tayyareci Fehmi sok no24. Osmanbey/şişli
Açıklama
Merhaba, Şişli'deki 150 metrekare dükkanımı kiraya vermek istiyorum.
İRFAN ÖZTÜRK
İRFAN ÖZTÜRK
3 yıl önce

irfanozturkmarble@gmail.com

Adres
Tepecik mahallesi Ankara caddesi yeni hastene yani


Başa dön tuşu
2
0
Gönderx
()
x