Bayilik

McDonalds Franchise Bedeli Ne Kadar? Bayilik Nasıl Alınır?

McDonalds franchise bedelini merak eden birçok yatırımcı vardır. Birçok yatırımcı fast-food zinciri olan Mc Donald’s yiyecek sektörüne yatırım yapmak istemektedirler. McDonald’s dünyanın en büyük yiyecek sektörlerinin başını çeken bir fast-food zinciridir. 

Birçok ülkede şubesi olan McDonald’s’ın birçok müşterisi bulunmaktadır. Günde 69 milyondan fazla müşteriye hizmet eden fast-food zinciri dünyadaki en büyük hazır yiyecek zinciri olarak ön plana çıkmaktadır. Peki, McDonald’s neden bu kadar fazla tercih ediliyor? Bu soru birçok kişinin aklına gelmiştir. Sizler için bu soruyu cevaplayalım. 

McDonald’s’ın bu kadar fazla tercih edilme ve müşterisinin bu kadar fazla olmasının sebebi şube sayısının çokluğundan kaynaklanmaktadır. Düşünsenize adım attığınız çoğu yerde McDonald’s logolarıyla karşılaşıyorsunuz. İnsanlar acıktıkları zaman lokasyon olarak en yakın restoranları tercih ederler. McDonald’s yiyecek sektörünün de çok fazla şube sayısı olmasından kaynaklı olarak en çok tercih edilen ve aynı zamanda sevilen fast-food zincirlerinden bir tanesi haline gelmiş bir dünya markasıdır.

Peki, birçok yatırımcı tarafından da merak edilen McDonalds franchise bedeli ne kadardır? Bu yazımızda McDonald’s franchise bedelini sizler için araştırdık. 

McDonalds Franchise Almak İsteyenler Neler Yapmalıdır?

McDonald’s fast-food yiyecek sektörlerinin en başında gelen, bir zincir yemek restoranıdır.  Çok fazla tercih edilen bu fast-food yiyecek sektörünün franchisesini almak isteyen yatırımcılar, aşağıda maddelerce belerttiğimiz şartları iyice okuyup uygulaması gerekir.

McDonalds franchise almak isteyen yatırımcılar şunları bilmelidir;

 • Fast-food zinciri McDonald’s şirketlere işletmecilik izni veremez. McDonald’s işletmesi sadece şahsın kendisine işletmecilik izni verir.
 • McDonalds franchise almak isteyen şahıslar yani işletmeciler, bütün zamanını ve güç kaynaklarını McDonald’s restoranının düzgün bir şekilde işletilmesine ayırmakla yükümlü şahıslardır. McDonald’s franchise almak isteyen işletmeciler, başka bir işte çalışamazlar. Yazımızda da belirttiğimiz üzere tüm zaman ve imkanlar restoranın idaresine harcanmalıdır. Restoranın hizmetini aksamaya uğratacak herhangi bir engel olmamalıdır.
 • Yazımızda da belirttiğimiz gibi McDonalds franchise almak isteyen işletmeciler, bizzat kendileri restoranın sorumluluğunu almalıdır. Herhangi başka bir işle uğraşmamalı ve restoranı idare etmelidir. Kısacası franchise almak isteyen işletmeciler, McDonald’s restoranını uzaktan idare edemezler. McDonald’s franchise almak isteyen yatırımcılar, işletmeciler daima işinin başında olabilecek kişiler olmalıdır. 
 • McDonald’s yemek zinciri restoranı işletmecilere bölge imtiyazı tanımaz.  İşletmecilere McDonald’s tarafından verilen lisans belgesi sadece bir restoranın işletmeciliği ile sınırlandırılmıştır. Lisans belgesi bölge imtiyazı taşımaz.
 • McDonald’s restoranı yatırım maliyeti restoranın büyüklüğüne ve tipine bağlı olarak, ‘250.000$-400.000$+KDV’ arasındadır.
 • McDonalds franchise almak isteyen işletmeci adaylarıyla McDonald’s restoranı ile 10 yıllık bir sözleşme yapılır. Yapılan bu sözleşme üzerine işletmeci adayı McDonald’s’a ’30.000$+KDV başlangıç maliyeti öder.
 • Yatırım yapan işletmecinin yapmış olduğu yatırım maliyetini kendi öz sermayesi ile karşılaması gerekmektedir.
 • İşletmeci McDonal’s’tan lisans aldığı süre boyunca, aylık satışları üzerinden kazanılan net kazançtan reklam payı, belirli bir yüzdede restoranı geliştirme ücreti ve isim hakkı ücreti ödenmektedir.

McDonald’s Restoran Açma ve Kurma Maliyeti Ne Kadar?

McDonald’s fast-food restoranının dünyada bu kadar fazla büyük başarılar elde etmesinin temelinde yatan sebep, bayilik vereceği yatırımcılar ve işletmecileri özenle seçmesidir. McDonald’s restoranı bayilik vereceği kişilere titizlikle seçer. McDonalds franchise almak isteyen yatırımcıları ince eleyip sık dokur. Yatırımcıları seçerken dikkat ettiği şey, yatırımcıların ve işletmecilerin nitelikli kişiler olmasıdır. McDonald’s’ın fast- food sektöründe dünya devi olmasının sebebi, McDonald’s’ın yatırımlarını nitelikli kişiler arasından seçmesidir.

Nitelikli yatırımcı demek düzenle işleyen, gelişen, büyüyen ve tercih edilen bir restoran demektir. Tüm bunlar sayesinde McDonald’s bu denli büyük bir restoran haline gelmiştir.

Siz de McDonald’s restoranından bayilik almak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey başvuru formu doldurmaktır. McDonald’s bayilik alma sürecinde ilk olarak ‘Başvuru Formu’nu doldurup CV’niz ile birlikte resmi internet sayfası aracılığıyla yetkili kişilere ulaştırmalısınız. McDonalds bayilik için doldurmanız gereken forma buradan ulaşabilirsiniz.

Daha sonraki aşamada ise göndermiş olduğunuz CV’niz McDonald’s tarafından incelenmeye alınır. McDonald’s ise göndermiş olduğunuz başvuru formunu ve CV’nizi kendi yatırım planlarını baz alarak değerlendirme yaparak sizi değerlendirme sürecine alır.

McDonald’s restoranı değerlendirme sürecini 4 aşamadan oluşur. Değerlendirmeye alınan yatırımcılar dört aşamadan geçerler.

McDonald’s Bayilik Alma ve Kurma Aşamaları Nelerdir?

McDonald’s restoranı açabilmek için öncelikle McDonald’s fast-food restoranından McDonalds franchise almanız gerekmektedir. McDonald’s restoranı franchise vereceği yatırımcıları seçerken yatırımcıların belirli aşamalardan geçmesini ister. Aşamaları geçen nitelikli yatırımcılar, McDonalds franchise alabilirler. Peki, McDonald’s fast-food restoranı açmak veya kurmak isteyen yatırımcılar ve işletmeciler neler yapmalıdır? McDonald’s restoranı kurmak isteyen yatırımcıların geçeceği aşamalar nelerdir? Sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

McDonald’s fast-food restoranı açmak veya kurmak isteyen yatırımcılar dört aşama sürecinden geçerler.

McDonald’s restoranı açma ve kurma aşamaları;

 • İlk aşama McDonald’s resmi web sitesinden başvuru formunu doldurup yetkililere ulaştırmaktır. Daha sonrasında başvuru değerlendirmeye alınır. Eğer ki başvuru olumlu ise kişi mülakata çağırılır. Forma buradan ulaşabilirsiniz.
 • İkinci aşama olan mülakat süreci olumlu sonuçlanırsa, İstanbul’da McDonald’s tarafından uygun görülen bir restoranda 5 günlük ‘İş Başında Değerlendirme’ (İBD) programı gerçekleştirilerek kişi iş başında gözlemlenir.
 • ’İBD’ programının başarıyla geçilmesi sonucunda ise üst yönetim kuruluyla son kez bir mülakat gerçekleştirilir.
 • Son aşmada ise İşletmeci adayı ile karşılıklı olarak anlaşma sağlandıktan sonra ‘6-8 ay ‘sürecek detaylı ve uzun eğitim programları başlar.

Bu aşamaları takip ederek işlemi sürdürebilirsiniz. 

McDonalds Franchise Bedeli Ne Kadar? Bayilik Nasıl Alınır? yazımızı beğendiyseniz Dominos Franchise Bedeli Ne Kadar? yazımız da ilginizi çekebilir.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x