Arsa

Hazine Arazisi Kiralama ve Tarım Arazisi Kiralama

Hazine arazisi kiralama başvuruları 2022 yılında nasıl yapılır? Devletten tarım arazisi kiralama başvuru şartlarını ve başvuru formunu yazıda bulabilirsiniz

Ülkemizde hazineye ait dev tarım arazileri boş ve atıl durmaktadır. Devletimiz bu arazilerin tarım ve diğer uygun faaliyetlerde işletilmesi için hazine arazilerini belli bir süreliğine ve şartlarla kiraya vermektedir. Böylece hazine arazileri atıl kalmamakta, ülke tarımı büyükmekte ve gelişmektedir. Aynı zamanda yerelde arazilerin en verimli şekilde işletilmesi, bölünmemesi, iş gücü ve verim faydalığı gibi ek avantajlarla araziler kiralanmaktadır.

Tüm dünyada tahil, buğday, arpa gibi tarım ürünlerinin azalacağı ve hatta kıtlık çıkacağını düşünenler bile bulunmaktadır. Tarım her dönem az veya çok para kazandıran bir sektör olarak görülebilir.

Tarım Arazisi Kiralama

Mülkiyeti devlete yani hazineye ait olan tarım arazilerini kiralamak için başvurulara katılmanız gerekmektedir. Bu işlem için aşağıdaki kiralama modelleri kullanılmaktadır:

  • Doğrudan Kiralama
  • 10 Yıla Kadar Kiralama Süresi
  • Cari Yıl Ecrimisil Bedelinin Yarısı
  • 10 Yıl Sonunda Tekrar Kiralama veya Satın Alma İmkânı

Hazine arazisini mevcutta kullanan vatandaşların aynı yeri kiralamada önceliği de bulunmaktadır. İmar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan ve tarımsal amaçla kullanılan Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar ile Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler tarımsal amaçlı kiraya verilebilir.

Başvurular

Hazineye ait çeşitli yapıdaki zeytinlik-kıraç ya da işlenmiş tarım arazisi vb. şartlardaki araziler için yapılan ilanları takip edip şartlara göre başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Tarım arazilerini kiralamak için ilanları resmi kurum adresimizden takip edebilirsiniz:

https://www.milliemlak.gov.tr/Rent/PreparedRent

Hazine Arazisi Kiralama Rehberi

Bakanlığa ait internet sitesinden hazineye ait tarım arazileri için “Tarım Arazisi Kiralama Talep Formu”nu inceleyebilir ve hazineden tarım arazisi kiralamak için nelere dikkat etmelisiniz, başvuru süreci nasıl işler gibi soruların yanıtlarını detaylı olarak alabilirsiniz.

Tarım arazileri kiralama başvuru rehberi

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x