Yeni İş FikirleriPara Kazanmak

Tütüncü Dükkanı Açmak Kazançlı Mı? Maliyeti ve Kazanç Oranları

Tütüncü dükkanı açmak kazançlı mıdır? Tütüncü açmanın maliyeti nedir? Hangi ürünleri satar? Aylık ne kadar ciro yapar ve ne kadar kar bırakır? Tüm detaylar yazımızda.

Sigaraya her sene gelen zamlar nedeniyle insanlar maddi açıdan sigaraya para dayandıramamaya başladı. Bir paket sigaranın ortalama 16 lira olduğunu düşünecek olursak, günde bir paket sigara içen biri ayda 480 lira, iki paket sigara içen biri ise 960 lira sigaraya aylık bazda para ödemektedir. Durum bu iken, insanlar sigaraya verdikleri paradan aylık 100 lira tasarruf etmek için bile ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Tütün ise bu yolda başvurulabilecek en iyi seçim, zira günde iki paket sigarayı tütün alıp sararak içen birinin aylık maliyeti 300 lirayı pek geçmiyor, yani 660 lira parayı tasarruf etmiş oluyor.

Tütüncü Dükkanı Nedir? Ne Satar?

Tütüncü dükkanı, sarılmak üzere sigara tütünü, sigara kâğıdı, sigara sarım ekipmanları satmaktadır. Yani sigara ile ilgili pek çok şeyi bulabileceğiniz bir dükkandır. Ortalama bir tütün dükkânı, çakmak, tütün, sigara sarma kâğıdı, sigara filtresi, değişik türden çakmaklar, süs ve dekorasyon ürünleri satmak zorundadır. Özellikle son zamanlarda, sigara filtrelerinde yüzde 200’ü bulan fiyat artışları, tütün dükkanlarını daha da çeşitli ürün satmaya zorluyor.

  • Sigara kâğıdı
  • Tütün
  • Sigara filtresi
  • Çakmak

Tütüncü Dükkanı Açmak İçin Maliyet Nedir?

Mahalle arası küçük bir tütüncü dükkânı 15-20 bin TL sermaye ile açılabilir, fakat cadde üstü ortalama 10-15m2 bir dükkânda hizmet verecekseniz bu miktarı 30-40 bin TL’ye çıkarmakta fayda var. Yani 15 bin lira ile 40 bin lira arası bir para ile dükkânı hemen kurabilirsiniz. Daha fazla sermayeniz varsa, tabi ki daha fazla mal alıp satabileceğiniz gibi, bölgedeki tek tütün dükkânı siz olabilirsiniz.

Tütüncü Dükkanı

 Tütüncü Dükkanında Satılan Ürünler ve Fiyatları

Tütüncü dükkanında, yukarıda da bahsettiğimiz üzere sigara sarma kağıdından tutun da, sigara filtresine kadar pek çok ekipman satışı yapılmaktadır. Fiyatlar hakkında bilgi almak isterseniz içeriğimizi okumaya devam ediniz.

  • Tütün, marka ve modeline göre kilogram fiyatı 60 TL’den 600 TL’ye kadar değişebilir.
  • Hazır, paketli ve bandrollü tütünler, 50 gramlık pakette 20-40 TL arası bir rakama satılır.
  • Çakmak, modeline göre 1 TL ile 30 TL arası değişir.
  • Sigara sarma kâğıdı, genelde 3-50 TL arasıdır.
  • Sigara filtresi ortalama 10-40 TL arasıdır.

Tütüncü Dükkanı Açmak Kar Marjı Ne Kadar?

Standart bir tütüncü dükkânı yüzde 60-70 arası kâr marjıyla satış yapar. Yani 50 TL’ye aldığı bir ürünü 130-150 TL arası bir rakamdan satışa çıkarır. Bazı ürünlerde ise kâr marjı çok fazladır, örneğin 5 TL’ye alınmış bir çakmak 30-40 TL’ye satılabilir.

Tütüncü Dükkanı Mesai Saatleri

Tütüncü dükkanları sabah 9 gibi açılıyor ve akşam 20 gibi kapanıyorlar. Yani günde ortalama 11 saat hizmet veriyorlar.

Tütüncü Dükkânı Ne Kadar Satış Yapıyor? Cirosu Ne Kadar?

Tütüncü dükkanlarına gelen müşteriler genelde haftalık veya aylık tütün ihtiyaçlarını gidermeye geldikleri için haliyle müşteri başı alınan para da 5-10 TL olmuyor. Müşteri başına tütüncü dükkanının yaptığı ciro ortalama 70 TL civarındadır ve günde 10 müşteri gelmektedir. Dükkanlar, günde ortalama 700 TL ciro yani satış yapmaktadır. Aylık ciroları ise yaklaşık olarak 20.000 TL civarındadır.

Tütüncü Dükkânı Ayda Ne Kadar Kar Eder?

Aylık kazançlar, yapılan cirolara ve malların ne kadar karla satıldığına bağlı olarak değişiyor. Genel olarak tütüncü dükkanları kasaya giren her 100 liranın 60 lirasına kar olarak bakmaktadır. Buna göre 700 lira satış ortalama 450 lira civarında kazanç getiriyor desek yanılmış olmayız. Aşağıda sizler için örnek bir tütüncü dükkanının gelir tablosunu verdik.

Bu Ayki Satışlar: +23.700 TL

Satışın Maliyeti: -9.700 TL

Kira: -1200 TL

Stopaj: 300 TL

Sigorta: 1050 TL

Vergi: 2900 TL

Net Kar: 8700 TL

Yukarıdaki tabloda da gördüğünüz üzere, aylık 23 bin lira civarı satış yapan bir tütüncü dükkânı net olarak 8700 lira kar etmiş. Tabi sizin kiranız daha fazla olursa, karınız daha az olabilir veya kiranız ucuz olduğu için karınız daha çok olabilir, bunlar tamamen değişken verilerdir, ancak genel olarak tütüncü dükkanları bu civarlarda para kazanmaktadır.

Tütüncü Dükkanı açmak ve aylık kazancı hakkında verdiğimiz bu bilgiler dışında yine sitede daha önce yer verdiğimzi Çamaşırhane Açmak ve çamaşır dükkanı açmanın detaylarını yazdığımız konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x