Yeni İş Fikirleri

Çamaşırhane Açmak Nasıl Olur? Çamaşır Yıkama Dükkanı Kazançları

Çamaşırhane açmak para kazandırır mı? Ne kadar sermaye gereklidir? Çamaşırhane aylık olarak ne kadar ciro yapar ve kar bırakır? Çamaşır yıkama dükkanı açmanın tüm detayları konumuzda.

Çamaşırhane, özellikle gelişmiş ülkelerde çok yaygın bir iş koludur. İnsanlar genelde çalıştıkları için, çamaşırlarını yıkamaya kurutmaya veya ütülemeye fırsat bulamazlar. Bu nedenle çamaşırhaneye götürerek hızlı bir şekilde çamaşırlarını yıkanmış, kurulanmış ve ütülenmiş bir şekilde teslim alabilirler. Peki çamaşırhane açmak para kazandırıyor mu? Çamaşırhane açarak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Çamaşırhane Açmak İçin Gereken Sermaye

Orta ölçekli bir çamaşırhane açabilmek için en az 200 bin lira sermaye gerekmektedir. Yaklaşık 10 adet çamaşır makinesi ve kurutma makinesi, 10 adet ütü ve başka pek çok malzeme ve makine alınması gerekir. Bu şartlar altında açtığınız bir çamaşırhaneden gerçekten de çok iyi gelirler elde edebilirsiniz. 

Çamaşırhane Çalışma Saatleri

Çamaşırhane işi, genelde müşteriyle doğrudan temas kurulan bir iş olmadığından çalışma saatleri de değişebilmektedir. Çalışma saatleri daha çok doğrudan size bağlı olsa da saat 09.00 ile akşam 20.00 arası ideal çalışma saatidir. 

Çamaşır Dükkanı Açmak

Çamaşırhane Fiyatları

Çamaşırhane de fiyatlandırmalar dört şekilde yapılmaktadır.

  1. Yıkama
  2. Kurutma
  3. Ütüleme
  4. Kuru Temizleme

Yıkama hizmeti genelde sadece çamaşırın yıkandığı başka hiçbir işlemin uygulanmadığı bir yöntem iken, kurutma hizmeti ise, çamaşırların kurutturularak gönderildiği, ütüleme hizmetinde ise yıkanmış ve kuru çamaşırların ütülenerek teslim edildiği hizmettir. Kuru temizleme hizmetinde de ise, kirli çamaşırlarınız hiçbir yıkama olmadan kuru bir şekilde temizlenerek teslim edilmektedir.

Yıkama Fiyatları

Çamaşırhanelerde yıkama fiyatları genelde kg başına hesap edilmektedir. Örneğin bir çamaşır makinesi dolusu kadar giysiniz yaklaşık 50 TL’ye yıkanabilmektedir. Genelde kg başına 4 TL ile 6 TL arası ücret talep edilir.

Kuru Temizleme Fiyatları

Kuru temizleme, ütüleme de dahil olmak üzere tüm giysilerin kusursuz bir şekilde yıkanıp ütülendiği bir hizmettir. Kuru temizleme hizmetinde her şey dahil olduğundan fiyatlar biraz daha yüksektir. Genelde t-shirt başına 14 TL, gömlek başına ise 25 TL gibi rakamlar talep edilmektedir. Fiyatlar biraz yüksek gibi görünse de son derece yüksek talep gelmektedir.

Ütüleme Hizmeti

Ütüleme hizmeti genelde parça başı ücretlendirilmektedir. Parça başı alınan ücret 4 ile 5 TL arası değişmektedir. T-shirt genelde 1 parça, pantolon ve gömlekler iki parça olarak adlandırılır.

Çamaşırhaneler Ne Kadar Ciro Yaparlar?

Çamaşırhane dükkanlarının genelde günlük cirosu 1500 TL ile 2000 TL arası değişebiliyor. İşlek bazı dükkanlarda çok daha yüksek cirolara ulaşmak da pek tabii mümkün. Tüm şartlara genel olarak bakarsak, çamaşırhaneler gerçekten de çok iyi ciro yapabiliyorlar.

Çamaşırhaneler Ne Kadar Para Kazanır?

Çamaşırhane dükkanlarının elde ettiği net kar, yaptıkları işe göre değişkenlik gösteriyor. İyi iş yapan dükkanlar iyi para kazanırlarken, daha az ciro yapan dükkanlarda doğal olarak daha az para kazanıyorlar. Tüm bunlara ek olarak, bazı çamaşırhanelerde ek eleman ihtiyacı da olabiliyor. Bu da karlılığı önemli ölçüde azaltan etmenlerden biridir. Çamaşırhanelerde genelde kar marjları gerçekten de yüksektir. Ortalama kar marjının yüzde 60 ile 70 arasında olduğu söylenilebilir. Yani toplanan her 1000 liranın yaklaşık 600 ile 700 lirası kar olarak kalırken, diğer para, elektrik faturası ve çamaşır deterjanlarına gitmektedir.

Genel olarak baktığımızda çamaşırhanelerin brüt kar marjı yüzde 60 civarında iken, net kar marjı yüzde 30 civarındadır. Yani çamaşırhane açmak istiyorsanız, son derece iyi paralar kazanabileceğinize emin olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yüksek cirolar yapmaya çalışmak olacaktır. Eğer günde 2 bin lira ciro yaparsanız, ayda 20 bin liraya kadar net kar elde edebilirsiniz. 

Çamaşırhane açmak gibi yine farklı iş kollarından Sigorta Acentesi Açmak İçin Gerekli Şartlar ve Başvuru konusunda bahsettiğimiz Sigorta Acentesi açmanın detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x