Banka

Türkiye Devlet Bankaları – Tüm Kamu Bankaları Listesi 2021

Türkiye’de faaliyet gösteren devlet bankaları hangileridir? Kamu bankaları ile devlet bankaları arasında hangisi tercih edilmeli? 2021 Tüm devlet bankalarının listesini konuda bulabilirsiniz.

Türkiye’de hizmet veren çok sayıda banka bulunmaktadır. Bu bankaların kimisi kamu sermayeli iken, kimisi ise özel sermayelidir. Türkiye’de bankacılık sektörü çok gelişmiştir ve bu sektörde devletinde çok önemli bir payı bulunuyor. Halkın önemli bir kısmı, çeşitli devlet desteklerinden dolayı, kamu bankalarını tercih ediyor, fakat hangi bankanın devlet bankası olduğunu bilmeyen önemli bir kesim de var Türkiye’de, son derece doğal olmakla beraber bu yazıda devlet bankalarını ve devlet sermayeli katılım bankalarını listeleyip sunmaya çalışacağız, yazımızın sonunda hangi bankanın kamuya ait olduğunu öğrenebileceksiniz.

Kamu Bankaları

Kamu bankası ya da devlet bankası, sermayesi tamamen devlet tarafından ödenmiş ve sahiplik oranının büyük bir bölümü devlete ait olan banka anlamına gelmektedir. Peki hangi banka kamu bankasıdır?

Devlet Bankaları Listesi 

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Türkiye Kalkınma Bankası
 • İller Bankası
 • Adabank
 • Birleşik Fon Bankası

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, Türkiye’nin en büyük bankasıdır. Aktif büyüklüklüğü 450 milyar TL’den fazladır ve Türkiye çapında 1700’den fazla şubeye sahiptir, kısaca Türkiye’nin en büyük bankasıdır diyebiliriz. Ziraat Bankası tüm bunlara ek olarak, devlet desteklerinin de verildiği bir bankadır, bu nedenle pek çok kişi tarafından tercih edilirler.

Vakıfbank

Vakıfbank 944 şubeye sahiptir ve Türkiye’nin en büyük 6. bankasıdır.  Vakıfbank da devlete ait bir banka olduğundan doğal olarak, devlet destekleri de yine bu bankadan veriliyor. Türkiye dışında 6 farklı ülkede şubesi bulunur. Söz konusu bankanın yüzde 58’i devlet ve devlete ait vakıfların %25’i halka açık olarak borsada işlem görmekte ve son olarak yüzde 17’si ise bazı vakıflara aittir.

Halkbank

Halkbank, kamuya ait bir banka olmakla beraber yine Türkiye’nin en büyük bankalarından biridir.  Söz konusu bankanın Türkiye çapında yüzlerce şubesi vardır ve banka hisselerinin yüzde 51’i devlete, yüzde 49’u ise halka açık bir şekilde borsada işletilir.

Devlet Bankası Mı Özel Banka Mı?

Devlet bankaları hangileri diye soran pek çok ziyaretçimiz, özel bankaların, kamu bankalarının yanı sıra, daha az güvenli olduğunu düşünüyor. Özel bankalar, kar odaklı çalıştığı için pek çok kişi devlet bankaları ile çalışmaya devam ediyor. Yukarıda saydığımız 7 banka devlete aittir ve pek çoğu da aktif büyüklük açısından çok büyük bankalardır. Bu nedenle devlet bankalarını tercih etmeniz işinize gelebilir.

ATM kiralama önerileri için buradaki konu ilginizi çekebilir

Devlete Ait Katılım Bankaları

Devlet bankaları hangileri diye soranları için devlet katılım bankaları, faizsiz ticaret prensibini benimser ve hiçbir faiz alışverişi olmadan bankacılık sistemlerini yürütmektedirler. Bu nedenle özellikle dindar bireylerin en çok tercih ettiği bankalardan biridir. Katılım Bankaları büyük çoğunlukla devlet sermayelidir, bu nedenle kamu katılım bankalarına güvenebilirsiniz. Aşağıda devlete ait olan kamu bankaları listelenmektedir. Bu bankalar aracılığı ile hızlı bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

 1. Ziraat Katılım Bankası
 2. Vakıfbank Katılım Bankası
 3. Türkiye Finans Katılım Bankası
 4. Kuveyt Türk Katılım Bankası
 5. Türkiye Emlak Katılım Bankası
 6. Albaraka Türk katılım Bankası

Yukarıdaki bankalar, devlete ait olan kamu katılım bankalarıdır. İslami kurallara uygun bir şekilde finansman talep edebilir ve paranızı yine işlemi usullere uygun bir şekilde bu bankalarda değerlendirerek yüksek kar payları alabilirsiniz. 

Kiralık kasa fiyatları ve bankaları kiralık kasa konusundaki bilgileri hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yatırım ve Kalkınma Bankaları

Yatırım ve kalkınma bankaları, çeşitli kuruluşların büyümek için kullanacağı yatırımları, çeşitli projeleri finanse etmek için kullanılan bir bankadır. Doğal olarak bireysel müşterilere sahip değildir ve mevduat kabul etmezler.

 

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kenan
Kenan
3 yıl önce

Dükkan

Adres
Orhanli ortamahalle Demokrasi caddesi no 106 dükkan 1 tuzla/istanbul
Açıklama
Ana caddeye sıfır karşısında durakvar arkasi sanayi ve mahallede atm yok güzel konumda bi yer


Başa dön tuşu
1
0
Gönderx
()
x