Market

Şok Market Kimin? İsmi Neden Şok?

Türkiye’de alışveriş denilince hatırı sayılır belli başlı işletmeler vardır, marketçilik sektöründe ön plana çıkanlardan biri de Şok Market Zinciridir.

Şok market zincirleri marketçilik sektöründe öncülü yapmış kurumlardan birisidir. Türkiye’de ki belli başlı market zincirleri ile ilgili oluşturduğumuz listelerde bulunması gereken market zincirleri arasında gelir.

Marketlerden demişken insanlar uygun ve kaliteli ürünler alabileceği marketleri daha çok isterler. Bunun nedenine inersek bütçeyi söyleyebiliriz. İnsanlar ay sonunda elde ettiği gelirlerinin bir kısmını ay sonunda market ihtiyaçlarına ayırırken genellikle uygun yerleri tercih ederler. Türkiye’de ise bu sektöre dair market sayısı pek fazla olmasa da belli başlı market zincirlerinin farklı il ve ilçelerde açtığı şubelerle işte bu mümkün…

Şok Market Zinciri

Market sektörü deyince aklımıza birkaç market zinciri gelir, işte bunlardan biridir Şok Market, akla gelen diğer marketler gibi bu market zinciri de Türkiye’nin her köşesinde en az bir veya birkaç şube bulundurur. Hem müşterilerin dikkatini çekmiş marka ürünler hem de kendi fabrikasında üretip marka olmasını sağladığı ürünlerle, ürün sayısı ve markasında çok çeşitlilik sağlamıştır. Hal böyle olunca müşteri tarafından da çokça rağbet görmüştür. Market hususu gereği Türkiye’nin her il ve ilçesinde en az bir şube bulundurmakta ve bu nedenle insanlar tarafından dikkatleri üstüne almaktadır.

Şok Market Kuruluşu

1995 yılında kurulduğundan bu yana marketçilik sektörünün belli başlı şirketlerinden biri olan Şok Marketler Ticaret A.Ş. anonim şirket vasıtasıyla bugün Anadolu Grubu’nun başında olduğu ve 1954 yılında kurulan diğer bir market zinciri Migros Ticaret A.Ş. tarafından kurulmuştur. İlk zamanlar 13 farklı şubeyle işe başlayan market zinciri, hem ekonomik hem de kaliteli ürünleriyle o yıllarda adından söz ettirdi ve beş yıl sonra bu şube sayısı 295’e kadar çıktı. Daha çok büyük şehirlerde yer alan bu marketlerin Anadolu’ya gelişi ise sonraki yıllarda olmuştur nitekim 2005 yılında 311  market açılmıştır. Böylece bu market şirketi Türk halkı tarafından duyulmaya başlamıştır. Sonraki her beş yılda bir şube sayısını arttıran Şok Market 2009 yılında 980, 2010 yılında ise 1254 şube açmıştır. Ve git gide artmaya devam edecektir. 2020 yılında 7661 şube sayısına ulaşan Şok Market, şube sayılarına yenilerini ekleyerek müşterinin dikkatini çekmeye devam etmektedir.

Şok Market Zincirlerinin Sahibi Kimdir?

Peki böylesine büyük bir market zincirinin sahibi kim, bahsettiğimiz gibi Şok Market Ticaret A.Ş. ilk olarak Migros Ticaret A.Ş.’nin yan markası olarak 1995’de kurulmuştur. Bu yıllardan sonra adından çokça söz ettirdiğinden dolayı olacak ki 2011 yılında şirket bu perakendeyi satışa çıkarmaya karar vermiş ve ihaleye girilmiştir. 2011’in Ağustos ayında yapılan ihalede sonuç çıkmayınca Yıldız Holding şirketlerinden Ülker ve Gözde Girişim ihale ortaklığı anlaşması imzalayarak, bu perakende zincirinin yeni sahipleri olmuşlardır. Market zincirlerini Migros Ticaret AŞ’den farklı bir konsepte çeviren bu yeni yönetim, ayrıca 2013’te Onurex ve Dim Marketlerini de bünyesine katmışlardır. Sonraki yıllarda müşterinin dikkatini daha çok çekebilmek için farklı illere yeni fabrikalar ve yeni yeni şubeler açmıştır. Ayrıca markette satılan ürün sayısını da çoğaltmıştır. Bugün Şok Marketlerde çok sayıda marka görmekteyiz bu markalar Şok Market Ticaret AŞ bünyesindedir. Günümüzde birçok hisse ortaklığı olan Şok marketlerinin asıl sahibi Yıldız Holdingdir.

Şok marketleri için kiralık yer öneriniz varsa eğer Şok Market Kiralık Dükkan Önerme ve Başvuru Formu konusunu inceleyebilirsiniz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ozan Emre DOĞAN
Ozan Emre DOĞAN
2 yıl önce

Merhabalar
 Gaziantep/ Araban ilçesinde bulunan iş yerimizi kiraya vermek istiyoruz.
İş yerimiz 2 katlıdır, 1. Katın asma katı da mevcuttur cadde üzerinde yaya ve araç trafiğinin en yoğun olduğu bölgededir, deniz bankasına, ziraat-bankasına, PTT’ ye, Hükümet konağı ve Belediye binasına maksimum Uzaklığı 50 Metre ile 100 metre aralığındadır.
Lokasyon olarak çok iyi bir konumdadır
İş yerimizin ön Cephesi 10 Metre alt kat 210 Metrekare asma kat 120 metrekaredir, Değerlendirmenize sunuyorum.

Dumlupınar Mah. Gaziantep Cad. No 47 araban /Gaziantep

Adres
Dumlupınar Mah. Gaziantep Cad. No 47 araban /Gaziantep
Açıklama
Merhabalar Gaziantep/ Araban ilçesinde bulunan iş yerimizi kiraya vermek istiyoruz. İş yerimiz 2 katlıdır, 1. Katın asma katı da mevcuttur cadde üzerinde yaya ve araç trafiğinin en yoğun olduğu bölgededir, deniz bankasına, ziraat-bankasına, PTT' ye, Hükümet konağı ve Belediye binasına maksimum Uzaklığı 50 Metre ile 100 metre aralığındadır. Lokasyon olarak çok iyi bir konumdadır İş yerimizin ön Cephesi 10 Metre alt kat 210 Metrekare asma kat 120 metrekaredir, Değerlendirmenize sunuyorum. Dumlupınar Mah. Gaziantep Cad. No 47 araban /Gaziantep
eyup balıkçı
eyup balıkçı
2 yıl önce

Anacadde üzerinde zemin 340, bodrum 340, 1. kat 420m2 kşralık kaba inşaatı tamamlanmış iş yeri. Komşular: Yapı kredi bankası, bim, şok, tarım kredi market, eczane.

Adres
Pınarönü Mah., Karabulut Sokak Yapı Kredi karşısı Şarkışla/Sivas
Açıklama
Anacadde üzerinde zemin 340, bodrum 340, 1. kat 420m2 kşralık kaba inşaatı tamamlanmış iş yeri.


Başa dön tuşu
2
0
Gönderx
()
x