Nakliye

Kargo Şirketine Araba Kiralama Nasıl Yapılır?

Kargo şirketine araba kiralama ve kendi aracınızla kargo firmalarına dışarıdan çalışmak, son dönemin en popüler ve en kazançlı girişimlerinden biri haline geldi. Hem kargo firmalarının maliyet açısından külfetten kurtulmasına neden oluyor hem de kendi işini kurmak isteyen ancak sermayesi olmayan kişilerin, çalışma süresi karşılığında para kazanmasına olanak sağlıyor.

Kargo şirketine araba kiralamak isteyenler için şu an aktif olarak Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, MNG Kargo, Sürat Kargo ve UPS Kargo şu an kendi aracıyla kargo dağıtımı için çalışacak kişilere iş olanağı sağlıyor.

Bu konuda daha önce sitemizde yer verdiğimiz içeriklere aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Bu içeriklerde aracınızla kargo firmalarına nasıl araç kiralayabileceğinizi ve bu çalışma karşılığında ortalama ne kadar kazanacağınızı detaylı olarak anlattık.

Kargo Şirketine Araç Kiralamak Avantajlı Mı?

Pandemi döneminde artan e-ticaret hacmi ile birlikte kargo firmalarına bu talebe yetişmek için operasyon süreçlerini büyütmek durumunda kaldılar. Ancak araç ve personel maliyeti, firmaların kar oranlarını düşürdüğü için dışarıdan tedarikçi gibi aracıyla çalışmak isteyen kişilere parça başı ücret ödemek çok daha avantajlı hale gelmiştir.

Şu an neredeyse tüm lojistik firmalarının kargo şirketine araba kiralama yönteme geçmesi ödenen tutarlarda da rekabeti arttırdı. Bu da tabiki araç kiralayan kişilerin işine yaradı. Şu dönemde eğer kapıda yatan uygun bir aracınız varsa ve çalıştıkta kazanırım diyorsanız mutlaka araştırılıp yapabileceğiniz bir iş.

Kargo Şirketleri Araç Kiralama İçin Ne Kadar Öder?

Kargo şirketine araba kiralama yönteminde firmalar, aracıyla çalışan kişilere genel olarak çalıştıkları süre ve dağıttıkları paket kadar ödeme yapar. Burada bir çok değişken faktör bulunuyor ve haliyle de bu işin standart bir ücreti bulunmuyor.

Her firmanın da farklı çalışma prensibi bulunmaktadır. Bazıları ağırlıklı olarak parça başı ödeme yaparken bazıları da günlük çalışma saati ile ağırlıklı ödeme yapar.

Ancak ortalama olarak yakıt, bakım gibi araç masrafları ve sigorta, vergi, yeme-içme gibi taşıyıcı masrafları çıktıktan sonra aylık olarak standart bir çalışma sürecinde ortalama 10- 15 bin TL civarında kazanç sağlayabilirsiniz.

Tabi ki kimi zamanlar düşünmediğiniz araç masrafları, sağlık sorunları, az iş gelmesi vs. durumlar olmakta. Ve hatta bazı araç sahipleri de kendileri yerine şoför çalıştırıyorlar. Bu şekilde ancak 4-6 bin TL kadar aylık kazanabilirsiniz.

Bir de yoğun bir sorunsuz bir ay için 15 – 20 bin TL civarında ödeme alan kişiler de olmaktadır.

Kargo Şirketleri Araç Kiralama İçin Neler İster?

Kendi aracıyla kargo şirketlerine çalışmak isteyen kişilerden standart olarak istenen bazı belgeler ve araç talepleri bulunmaktadır.

  • Kargo taşımacılığına uygun araç gerekli.
  • Araç en fazla 5 – 7 yaş aralığında olmalıdır
  • Eğer araçla kendiniz çalışacaksanız SRC3 ya da SRC4 belgesi gereklidir.
  • Psikoteknik belgesi gereklidir.
  • Daha önce benzer bir iş yapmanız avantaj.

Sadece Araç Kiralama Mümkün Mü?

Kargo şirketleri aynı zamanda sizden sadece aracınızı uzun vadeli olarak kiralamak da ister. Bu şekilde araç kiralamasında araca ait tüm bakım, mazot, muayene gibi masraflar kargo firmasına ait oluyor. Ancak bu şekilde kiralamalar senelik ya da 24 aylık periyotlarda olmakta. Bunun için ise direkt firmalarla kontak kurmak gereklidir.

Aracınızla para kazanmak ve girişimci kurye olarak çalışmaya başladıkta sonra ve işleri öğrendikten sonra, kazancınızı yükseltmek için ikinci bir araçla dahi şoförlü olarak araç çalıştırabilirsiniz. Çoğu kişi işe başladıktan sonra 2. bir araç daha alıp, onu da şoföre verip aynı zamanda onun üzerinden kazanç sağlamaktadır.

Nakliye sektöründe araç kiralamalar için tüm yazılarımızı buradaki linkten takip edebilirsiniz.

Bu şekilde kargo firmaları ile çalışan kişilerin olumlu ya da olumsuz yorumlarını da bu konu altına bekliyoruz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Furkan Bayburtlu
Furkan Bayburtlu
2 yıl önce

Kendi aracımla toplayıcı veya dağıtıcı olmak istiyorum

Adres
Yalı mahallesi mimar sinan caddesi no:73 Sakarya karasu
Açıklama
Kendi aracım var toplayıcı olmak veya dağıtıcı olmak istiyorum
Sinan Ankara
Sinan Ankara
2 yıl önce

Mrb aracımı kiralamak istiyorum

Adres
Tekirdağ kapaklı
Açıklama
2002 model Fiat Doblo aracım var kiralamak istiyorum


Başa dön tuşu
2
0
Gönderx
()
x