Genel

Hasta Nakil Aracı Kiralama ve Hasta Nakil Ambulans Ücretleri

Hasta nakil aracı kiralama fiyatları 2021 yılı güncel ücretler ve hasta nakil ambulans ihtiyaçları için kiralama konularında tüm merak edilenleri yazdık

Hasta nakil aracı kiralama firmaları bir süredir ülkemizde yoğun şekilde kullanılmakta. Aslında Sağlık Bakanlığı ve belediyelerin ücretsiz olarak vatandaşlara sunduğu bir hizmet olan hasta naklinde kullanılan araçlar, önceliğin normal olarak acil durumdaki hastalara vermesinden dolayı, ihtiyaç sahibi diğer kişiler özel hasta nakil ambulans hizmeti veren kurumlara başvurmaktadır.

Hasta nakil araç filosu sahipleri de yine Sağlık Bakanlığı mevzuatına göre tamamladıkları belgeler ve kontroller sonrasında, özel ambulans kiralama hizmetlerini ihtiyacı olan kişilere sunmaktadır. İster şehir içi ister şehir dışı bölgelere, hastaların transferi sırasında oluşabilecek tüm sorunlara karşı içerisinde acil tıp teknisyeni ve duruma göre doktor da bulunduran bu araçların kiralanması ve kiralama fiyatları hakkında bir içerik hazırladık.

Hasta Nakil Aracı Nedir?

Ambulans ile birbirine sıklıkla karıştırılan hasta nakil aracı; hastaların nakli esnasında acil tıbbi müdahale amacıyla bir ekipman içermeyen, hastaların sağlık kuruluşlarına transferini sağlayan kamu ya da özel sağlık kurumlarına ait araçlardır. İçerisinde ani müdahale için belirli ekipmanlar da bulunmak zorundadır.

Hasta nakil araçlarında yine acil tıp teknisyeni bulunur ve hastaları, hastaneden eve, evden hastaneye ya da bir hastaneden başka bir hastaneye ulaştırmakla görevli araçlardır.

Bu araçların adı aslen hasta nakil aracı olarak bilinse de, “Hasta nakil ambulansı” olarak adlandırılır. Bu nedenle hasta nakil ambulans ve hasta nakil aracı benzer terimlerdir.

Hasta Nakil Aracı Kiralama

Hasta nakil aracı kiralama, özellikle son dönemde şehirler arası nakil işlemlerinde sıklıkla ihtiyaç duyulan bir hizmet haline gelmiştir. Devlet kurumlarından hasta nakil ambulans ücretsiz olarak sunulurken, özel kurumlardan da gidilecek mesafeye göre fiyatlandırılarak hizmet verilmektedir.

Hasta nakil ambulans hizmetleri veren birçok kurum Türkiye’nin başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerinde hasta nakil aracı kiralama imkanlarını sunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı mevzuatına uygun olarak donanımları eklenen ve sıkı kontrol altında tutulan bu araçlar, özellikle şehir dışında hastanede kalan hastaların evlerine güvenli şekilde ulaşmasında önemli yer oynar.

Hasta nakil aracı kiralama hizmeti alacağınız özel ambulans kurumunun öncelikle tüm sağlık ekipmanlarının tam olduğunu, içerisinde görevli personel olduğundan ve mevzuata uygun olduğundan emin olmalısınız.

Hasta Naklinin Amacı Nedir?

Hasta naklinin amacı; başta il dışı hastanelere tedavi olmak için giden hastaları, evlerine güvenli şekilde ulaştırmaktadır. Bir diğer amacı da farklı hastaneye sevk sırasında, ambulans gibi tam donanımlı ekipman gerektirmeyen araçlarla transferi sağlamaktır.

Şehirler Arası Hasta Nakli Nasıl Yapılır?

Şehirler arası hasta nakli aslında hasta nakil araçlarının en çok kullanıldığı alandır. Hastaneden ve il sağlık kurumlarından alınan izinlerle hastayı istenen şehre götürmekle görevli olan hasta nakil ambulans hizmeti, gidilecek mesafeye göre fiyatlandırma çıkarır.

Hasta Nakil Ambulans Ücretsiz

Ücretsiz hasta nakil ambulans hizmetinden yararlanmak için bulunduğunuz il ve ilçe belediyelerinin telefon numaralarını arayarak, hastanızın durumunu belirterek uygun araç bulunması halinde hiçbir ücret ödemeden bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

  • Ankara içi ücretsiz hasta nakil ambulansı için belediyeye ait ALO 188 hattını arayabilirsiniz.
  • İstanbul içi ücretsiz hasta nakil aracı için yine İstanbul Belediyesi’ne ait Beyaz Masa hattı 153’ü arayabilirsiniz

Hasta Nakil Ambulansı Fiyatları

Hasta nakil ambulansı fiyatları aslında belirli bir standart halinde hasta ve hasta yakınlarına sunulur. Hasta nakil ambulans fiyatlarında kiralama ücreti için başlangıç fiyatı olarak 150 TL, şehir içi mesafe KM başı 3,5 TL, şehir dışı için ise 5 TL hizmet bedeli istenir.

Buradaki fiyatlar özel ambulans kiralayan şirketlerin 2021 fiyat tarifesi baz alınarak yayınlanmıştır. Ancak hasta nakil aracı kiralama işlemleriniz öncesinde, bulunduğunuz şehirdeki  özel ambulans kiralama firmalarından fiyatları teyit etmenizde fayda var.

Ek olarak özel hasta nakil ambulans fiyatlarını etkileyen 2 faktör daha vardır.

Bunlardan ilki gidilecek mesafe belirli bir süre (Ortalama 8 saat) üzerindeyse ikinci bir şoför gerekecektir. Burada ikinci şoför ek bir ücret olarak size yansıyacaktır.

İkincisi ise; hastanın sağlık durumuna göre ek ekipmanlar gerekebilir. Özel ambulansa ilave edilecek ek ekipmanlar fiyat tarifesinin bir miktar artmasına neden olacaktır.

Kaynak: https://istanbulism.saglik.gov.tr

Hasta nakil ambulans fiyatları, hasta nakil aracı kiralama ve özel ambulans hizmetleri hakkında yazdığımız bu konumuz dışında ayrıca Araç Kiralama Sözleşme Örneği içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

 

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x