Devlet Destekleri

Doğum Yardımı Başvuru Şartları ve Başvuru Formu

Doğum yardımı başvuru şartları, başvuru formu ve dilekçesi ile birlikte doğum yardımı ödemesi almak ve sorgulama aşamalarını, 2021 yardım tutarını araştırdık

Doğum yardımı başvurusu yapacak olanların öncelikle çocuklarının doğumunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Doğum yardımı, tek seferlik verilen bir yardımdır. PTT şubelerinden kimlik belgesi ile beraber doğum yardımını çekebilmek mümkündür. Başvurunun yapıldığı ayı takiben doğum yardımı yatırılmaktadır. Annenin de babanın da başvuru yapabileceği bir yardımdır. Doğum yardımı başvurusu için bir zaman aşımı süresi bulunmamaktadır. 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumlar için doğum yardımı istenen zaman alınabilmektedir. Çoklu doğumlar ile tekil doğumlarda ödenen tutarlar değişmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum yardımı başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi olan kişiler doğum yardımı talep edebilmektedirler.
 • Üzerinden doğum yardımı alınacak olan bebeklerin 15.05.2015 tarihinden sonra doğması gerekmektedir ve ölüm doğum gerçekleşmemiş olmalıdır.
 • Alınacak olan yardım tutarı, çocuğun ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre farklılık göstermektedir.
 • 15.05.2015 tarihinden önce doğan çocuklar için doğum yardımı talep edilememektedir. Ancak ödenecek olan doğum yardımı tutarı hesaplanırken, çocuğun kaçıncı çocuk olduğu belirlenirken; bu tarihten önce doğan çocuklar da dikkate alınmaktadır.
 • Hamile olan bireyler, doğum yardımı için başvuruda bulunamamaktadırlar. Doğum gerçekleştikten sonra doğum yardımı başvurusu yapılabilmektedir.
 • Doğum yardımları anneye ödenmektedir. Ancak eğer anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise veya vefat etmiş ise; bu durumda babalar doğum yardımını alabilmektedirler.

Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Doğum yardımı için evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Üzerinden doğum yardımı alınacak olan bebeğin sağ doğmuş olduğunun kanıtlanabilmesi için kimlik belgesi talep edilmektedir.
 • Doğum yardımı başvurusunda bulunan kişinin kimlik belgesi istenmektedir.
 • Başvuru dilekçesi gerekmektedir.

Doğum Yardımı Tutarı Ne Kadardır?

Doğum yardımı miktarı; çocuğun ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre farklılık göstermektedir. Doğum yardımı tutarları aşağıda verilmiştir:

 • İlk çocuk için 300 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İkinci çocuk için yapılan ödeme, 400 TL tutarındadır.
 • Üçüncü ve sonraki çocuk için yapılan doğum yardımı tutarı, 600 TL’dir.
 • Çoklu doğum olması durumunda; ilk kez doğum yapacak olan anneye ilk çocuğu için 300 TL ve ikinci çocuk için 400 TL olmak üzere toplamda 700 TL doğum yardımı almaktadır. İkinci doğumunda ikiz çocuk sahibi olacak olan anneye ise; ilk çocuğu için 400 TL ve ikinci çocuğu için 600 TL olmak üzere 1.000 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı başvurusu yapmak isteyenler; başvurularını bizzat kendileri veya posta aracılığı ile gerçekleştirebilmektedirler. Doğum yardımı için başvuru yapmak isteyenler öncelikle doğan çocuklarının kimliğini çıkartmalıdırlar. Bebeğin nüfus kaydı gerçekleştikten sonra doğum yardımı için başvuru dilekçesini hazırlamalıdırlar. Ardından da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Hizmetler Merkezi’ne bu dilekçe ile beraber başvuru yapmalıdırlar. Doğum yardımı için başvuru yapacak olan devlet memurları, başvurularını çalıştıkları kuruma iletmelidirler. Yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise; bulundukları yerdeki konsolosluklara veya büyükelçiliklere başvurularını yapabilmektedirler.

Doğum Yardımı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Doğum yardımı sorgulaması için izlenebilecek yöntemler aşağıda belirtilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak sorgulama yapılabilmektedir. E-hizmetler listesinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçildikten sonra Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Ardından kimlik doğrulaması yapılara doğum yardımı ile ilgili gerekli bilgi elde edilebilmektedir.
 • Alo 183 hattı üzerinden doğum yardımı sorgulaması yapılabilmektedir.
 • Doğum yardımı sorgulaması için Alo 144 hattı aranabilmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru Formu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından sunulan 2021 doğum yardımı başvuru formunu ve dilekçesine alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum yardımı başvurusu hakkında bilgileri paylaştığımız bu yazımız dışında ayrıca Çocuk Yardımı Başvurusu Şartları ve Ne Kadar Ödenir? konusunu da inceleyebilirsiniz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x