BayilikNakliye

İletmen Bayilik Almak ve Franchise Bedeli

İletmen bayilik alma şartları nelerdir? Bayilik başvurusu, İletmen franchise bedeli ve bayilerin aylık kazancı hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz

İletmen, henüz yeni sayılabilecek bir kargoculuk girişimidir. Diğer kargo firmalarından en büyük farkı, doğrudan esnaflara hizmet etmesidir. Esnafların, paketlerini ve kargolarını alıp, ilgili yerlere teslim ettiğiniz veya tam tersi şekilde, ilgili yerlerden alıp esnaflara teslim ettiğiniz iş şeklidir. İletmen, düşük bayilik bedeli, kolay yönetilebilen bir işe sahip olması, az çalışılması ve nispeten iyi bir gelir sağlaması nedeniyle tercih edilen bir firmadır. Peki iletmen firmasında nasıl çalışabilir ve bir bayi olabilirsiniz?

İletmen Nedir? Nasıl Çalışır?

Temel konsept, esnaflara kurye hizmeti verilen bir bayilik modelidir. Biliyorsunuz, esnafların çok sayıda kurye ihtiyacı vardır, onu oradan al buraya getir, şunu al şuraya götür gibi gün içinde belki birkaç defa kurye ihtiyacı oluyor. İletmen firmasından bayilik alan bireyler, hemen ofislerini açıp çalışmaya başlayabiliyorlar, yani hızlı bir şekilde işe başlayıp para kazanabileceğiniz bir model.

 • Esnafların kurye ihtiyacı olduğunda, İletmen uygulaması üzerinden bir düğmeye basıp hemen kurye çağırıyor.
 • İlgili kurye anında dükkana gidip evrağı alıyor ve götürülmesi gereken yere götürüyor. Konsept bu şekilde işliyor.
 • Mesafe bazlı ve paket büyüklüğüne göre bir fiyatlandırma politikası mevcut.
 • Örneğin, 5 kilometre uzağa götürülecek bir evrak dosyası 15 TL civarı bir ücretle götürülürken, 50 kilometre uzağa götürülecek bir evrak için 50-60 TL gibi bedeller talep edilebilir.
 • İletmen bayileri ortalama 15 kilometre çaptaki bölgeye hizmet verirler. Eğer gönderilecek paket, 50 kilometre uzakta ise, bu durumda kurye, sistem üzerinden kendisine ayarlanan rotayla gidebileceği en uzak İletmen şubesine gidip gönderiyi teslim eder ve bölge dışına çıkmaz.
 • İletmen şimdilik sadece İstanbul’da hizmet vermektedir.
 • Başlangıç için en az 3 adet motosiklet ve üç motosiklet kuryesi gerekmektedir.

İletmen Bayilik Şartları

İletmen bayilik almak için aşağıda bahsi geçen şartların sağlanması gerekmektedir. Şartlar sağlanmazsa bayilik sözleşmesi imzalanmaz.

 • Başlangıç için 50.000 TL isim hakkı bedeli ödüyorsunuz. Fakat bu bedel karşılığında, entegrasyon, ekipman alımı, tabela ve görsellik hizmeti alıyorsunuz.
 • Ofisinizin, mahalledeki esnafa yakın olması gerekir. Örneğin hizmet vereceğiniz esnaf bölgesine 500 metreden fazla uzak olmamanız çok önemlidir.
 • Tutacağınız ofis en az 70m2 olmak zorundadır.
 • Motosiklet ve diğer ekipmanları anlaşmalı firmalar aracılığı ile İletmen’den satın alabilirsiniz.
 • İletmen firmasının vereceği eğitimlere katılmak zorundasınız.
 • En az üç adet motosiklet alınması ve üç adet motokurye alınması gerekir.

İletmen Bayiliği İçin Aranan Özellikler

İletmen bayilik alacaksanız, belli başlı bazı vasıflara sahip olmanız gerekir. Bir iş yönetimi olacağından dolayı hem karakter olarak hem de bilgi olarak donanımlı biri olmalısınız.

 • Girişimci olmak
 • İnsan yönetimi ve finansal yönetim kabiliyetinin olması.
 • Yeni fikirler geliştirebilecek vizyona sahip olmak.
 • Bölgeye hakim olmak.
 • Başarılı bir iş geçmişine sahip olmak.
 • Tüm zamanını işe verebilmek.

İletmen Bayiliği İçin Dükkan Özellikleri

 • Kurduğunuz dükkanın en az 70m2 olması gerekmektedir.
 • Hizmet verilecek esnaf bölgesine yakın olmalıdır.
 • Düz ayak olması, girmenin çıkmanın rahat olması tercih sebebidir.
 • Dükkanın önünde motor park alanı olmak zorundadı.
 • Dükkan için herhangi bir kamusal sorun, problem olmamalıdır. Kiralanacak ise kira sözleşmesi yapılmalıdır.
 • Dükkan sizin ise, mutlaka tapu ruhsatı olmak zorundadır, aksi takdirde açamazsınız.
 • Kiralayacağınız dükkan, izbe bir yerde, bodrum katında veya yüksek girişli bir yerde olmamalıdır.
 • Ofis ya da dükkana, merdiven vasıtasıyla inilmemeli ve çıkılmamalıdır.

İletmen Bayiliği Kazanç Sistemi

İletmen bayiliğinde mesafe ve paket büyüklüğüne göre otomatik bir ücretlendirme sistemi bulunur. Genelde teslimat yapılacak her bir kilometre için minimum 3 TL ücret alınır. Eğer paket büyükse ve motordaki paket sepetini kapatıyorsa, bu durumda kilometre başına 5 TL’yi bulabilen ücretler talep edilebilir. İletmen’de her ne olursa olsun 15 TL tutarından daha az tutarda bir iş almazsınız. Alınan her işe karşılık en az 15 TL ödenir.

İletmen Bayiliği Alarak Ne Kadar Kazanırım?

İletmen bayilik aldıktan sonra günlük bazda yapılan teslimata göre ücret alırsınız. 3 motorsiklet ile günde yaklaşık 80 teslimat gerçekleşir. 80 teslimat başına en az 1200 TL ücret alınır. İletmen üzerinden kurye arayan esnaflar, rotayı kendi seçtiği için, ücreti de buna göre olur. Bir iletmen bayisi günde en az 1200 TL ciro yapar.

 • Günde ortalama 80 teslimat yapılıyor ve teslimat başı yaklaşık 20 TL civarı bir ücret alınmaktadır.
 • Aylık cironuz 45 bin TL’nin altına pek düşmez. Bu ciroyla yaklaşık olarak üç motosikleti personelin maaşı, vergileriniz, kiranız ve diğer temel şirket giderleriniz karşılanır.
 • Bayilik sahibine net kazanç olarak 10 bin TL ile 15 bin TL civarı bir kazanç kalır.

İletmen Bayilik Başvurusu

İletmen bayilik başvurusu yapmak için internet sitesi üzerinde yer alan bayilik başvuru bölümünü kullanabilirsiniz. Buradaki bayilik başvuru formunu doldurarak, franchise departmanı yetkilerine başvurunuz ulaşır ve olumlu ya da olumsuz olarak verdiğiniz telefon numarasından size dönüş sağlanır.

Bayilik Başvuru Formu: https://www.iletmen.com.tr/basvuruBayilik.html

İletmen Bayilik Başvuru Formu

İletmen Bayisi Haftada Kaç Saat Çalışır?

İletmen bayileri sabah saat 09.00 civarı açılır ve akşam 18-19 arası kapanırlar. Temel olarak mesai saatlerinin rahat ve çalışma şartları kolaydır. Kuryeler işi alıp teslim ederken, size kalan tek şey, ofiste oturup işi idare etmektir. Gün içerisinde gelen siparişleri sisteme girmek, alınan ücretleri, dosyaları ve gönderileri sisteme girmek gerekir. Günde en faza 2-3 saatlik işiniz olur, onun dışında ofiste oturur ve paranın gelmesini izlersiniz.

İletmen Franchise Bedeli Ne Kadar?

İletmen firması, isim hakkı bedeli olarak 50 bin lira istiyor. Fakat bu para, tamamen işinizi daha iyi yönetmenizi sağlayacak gerekli destekler için. Yani tabela yapımı, görsel desteği, dükkan dekorasyonu ve yazılım entegrasyonu için harcanan bir bütçedir bu. Bayilik bedelinin dışında en az 60 bin liralık bir nakdinizin olmasını istiyor İletmen. Yani totalde 110 bin liralık bir sermaye ihtiyacınız var.

İletmen Firmasının Verdiği Destekler

İletmen bayilik başvurunuzun kabul edilmesi ve bayi açtından sonra firmanın verdiği desteklerin en başında size ve personele uygulanacak eğitim desteği yer alıyor. İletmen’de çalışacak kuryelerin tamamen İletmen tarafından eğitilmiştir ve eğitimli kurye olarak sizinle çalışırlar. Sistemi çok iyi bilmelerinin yanı sıra, siparişlere hızlı bir şekilde yanıt verebilecek şekilde eğitilirler. Firmanın verdiği ikinci destek ise, siparişinizin olmadığı veya az olduğu zamanlarda sipariş desteği sağlamasıdır.

Örneğin diyelim ki saat 12 ve daha sadece 7-8 sipariş teslim edebilmişsiniz. Bu normal bir zamana kıyasla çok az bir sipariş miktarıdır. İletmen firmasını bu gibi durumlarda arıyorsunuz ve size hemen en yakın rotalardan iş atıyorlar. Bu sayede açığı kapatıp hızlı bir şekilde para kazanmaya devam edebiliyorsunuz. Bunun dışında, kuryeler çok dolu olduğunda bölgenizdeki siparişler en yakın başka bir İletmen bayisine iletilir. Bu sayede esnafın sipariş ve anlaşmalarında herhangi bir aksama olmaz.

Firmanın verdiği en büyük desteklerden üçüncüsü de yerinde eğitim desteğidir. Diyelim ki şubeyi açtınız, tek kalacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Üç hafta boyunca size bir danışman atanıyor ve sorun yaşadığınızda hemen yanınızdaki danışman sorununuzu çözüyor bu sayede rahat bir şekilde iş yapabiliyorsunuz. Ayrıca, bölge müdürü de sizin bölgenizde yer alacak ve şubenize sık sık ziyarete gelecek.  Bir sorun yaşadığınızda hemen şubenize gelip size yardımcı olacak. Böylelikle sorununuzu hızlı bir şekilde çözebilecek ve başarılı olabileceksiniz.

İletmen bayilik ve gelir modeli hakkında bilgiler verdiğimzi bu yazımız sonrasında MNG Kargo Bayilik Şartları, Acente Kazançları ve Başvuru yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Murat idmailoğulları
Murat idmailoğulları
3 yıl önce

Acil sube

Adres
İsmailoğulları pasaji
Açıklama
Memleketin 100 bin nüfusu var 40 bini benim asiret


Başa dön tuşu
1
0
Gönderx
()
x