Devlet Destekleri

Elektrik Yardımı Başvurusu ve Sorgulama

Elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır? Elektrik faturası için verilen destek tutarı 2021 yılında ne kadar oldu? Başvuru şartları ve sorgulama detayları gibi konuları bu yazımızda ayrıntılı olarak ele aldık.

Elektrik yardımı başvurusu yapmak isteyenler; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile başvurularını ulaştırabilmektedirler. Elektrik yardımı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıkları yardımlardan biridir. İhtiyaç sahibi olup, düzenli olarak sosyal yardımlardan yararlanmaya hak kazanmış olan kişilerin alabilecekleri bir yardımdır. Hanede bulunan kişi sayısına, elektrik tüketimlerine, kronik rahatsızlığı olduğu için evde kesintisiz güç kaynağına bağlı tıbbi cihaz ile yaşayanlara; farklı tutarlarda elektrik yardımı yapılmaktadır. Kronik rahatsızlığı olduğu ve evinde buna bağlı olarak devamlı güç kaynağına bağlı olan bir tıbbi cihaz bulunan kişilere 200 TL elektrik yardımı yapılmaktadır.

Elektrik Yardımı Başvurusu Yapma Hakkı Bulunanlar Kimlerdir?

Elektrik yardımı başvurusu yapabilecek olanlar; 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında düzenli sosyal yardım alan ve bu hak sahipliği devam eden haneler olmaktadır. Ayrıca hanede kişi başına düşen gelirin, dönemin asgari ücretinin üçte birinden fazla olmaması gerekmektedir. 2021 yılı için bu tutar; 941 TL olmaktadır.

Elektrik Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Elektrik yardımı koşulları aşağıda verilmiştir:

 • İhtiyaç sahibi olarak değerlendirilen bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verilen elektrik tüketim desteğidir.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın sistemine kayıtlı olanların başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına elektrik yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Elektrik yardımı almak isteyenlerin kimlik belgeleri ve elektrik faturaları ile beraber PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir.
 • PTT şubelerine fatura bilgileri verildikten sonra, fatura yardımının yapılmasına engel bir durum olmadığına dair olumlu bir geri dönüş alınması gerekmektedir. Aksi takdirde fatura yardımı ödemesi yapılamamaktadır.

Elektrik Yardımı Desteği İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Elektrik yardımı başvuru evrakları aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan ya da il müdürlüklerinden alınabilecek olan başvuru dilekçesi talep edilmektedir.
 • Başvuru sahibinin ve eşinin kimlik belgesi fotokopisi istenmektedir.
 • Elektrik yardımına konu olan elektrik faturası istenmektedir.
 • Yardım şekline bağlı olarak vakıf ek belgeler isteme hakkını saklı tutmaktadır.

Hanede Yaşayan Kişi Sayısına Göre Sağlanan kWh Desteği Ne Kadardır?

Hanedeki kişi sayısına göre kWh desteği aşağıda açıklanmıştır:

 • 2 kişinin yaşadığı hanelerde; aylık 75 kWh enerji tüketimi için 59.27 TL destek verilmektedir.
 • 3 kişilik hanelerde; 100 kWh enerji tüketimine 79.02 TL destek denk gelmektedir.
 • 4 kişilik hane için 125 kWh’a 99.78 TL enerji tüketim desteği verilmektedir.
 • Hanede 5 veya daha fazla kişi yaşıyor ise; bu durumda aylık 150 kWh enerki tüketimi için verilen destek, 119.53 TL olmaktadır.

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı başvurusu için gidilebilecek iki kurum bulunmaktadır. Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilerek başvuruda bulunulabilmektedir. Gerekli belgeler ile beraber kuruma gittikten sonra başvuru tamamlanmaktadır. Aynı zamanda bu süreçte başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgenin muhtarından muhtaçlık belgesi alması da yardım başvurusunun olumlu değerlendirilme ihtimalini arttırmaktadır.

Elektrik Yardım Tutarı Ne Kadardır?

Elektrik yardımının miktarı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Her ay verilen bir yardımdır. 119 TL’ye kadar elektrik yardımı yapılabilmektedir. İhtiyaç sahibi olup elektrik yardımı almaya hak kazananlara nakdi olarak ödenen bir yardım değildir. İhtiyaç sahiplerinin evlerine gelen elektrik faturasından, yardım tutarı düşürülmektedir ve fatura buna göre hesaplanmaktadır. 

Elektrik Yardımı Sorgulama

Elektrik yardımı başvurusu sonrasında elektrik yardımınızın durumunu sorgulamak için E-Devlet üzerinden buradaki link ile sorgulama yapabilirsiniz.  Burada yer alan linkte sosyal yardım bilgilerinin tamamı için sorgulama ekranı bulunmaktadır. Ayrıca başvurunuzun durumunu, başvuru sırasında verdiğiniz telefona gelen SMS ile de öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında başvuru durumunuzu öğrenmek için PTT’nin iletişim numaralarından da detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Elektrik faturası desteği hakkında yazdığımız bu içeriğimiz dışında ayrıca Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? konusu da ilginizi çekebilir. Devlet yardımları ve destekler hakkında güncel başvuruların nasıl yapılacağını, 2021 yılında verilecek devlet yardımlarını bu kategorimiz altında sizlerle paylaşacağız.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x