GiyimYeni İş Fikirleri

Butik Açmak Para Kazandırır Mı?

Butik açmak para kazandırır mı? Butik açmanın maliyeti ve ortalama aylık olarak kazandıracağı para ile giyim mağazası açmanın vergi boyutunu anlattık

Günümüzde maddi zorluklar nedeniyle iş kurmak isteyen ve kendine ait bir işi olmasını isteyen pek çok insan bulunmaktadır. Giyim mağazası, düşük sermaye gereksinimi ve yüksek kar marjı nedeniyle çokça benimsenen ve yapılması istenen iş fikirleri arasındadır. Günümüzde sıfırdan bir giyim mağazası açmak istediğinizde ortalama 50-70 bin lira arası bir sermaye yeterli olacaktır. Çok yüksek sermayelere kesinlikle gerek yoktur.

Butik Açmak İçin Ne Kadar Para Lazım?

Günümüzde sıfırdan bir giyim mağazası açabilmek için en az 50.000 TL gerekmektedir, daha az sermayelerle de bu iş yapılabilir elbette, fakat iyi ve kalıcı bir iş sağlamak istiyorsanız, en az 50.000 TL gerekecektir. Bu paranın üstüne bir de dekorasyon ve tadilat masraflarını da eklersek ortalama 60.000 TL civarı bir maliyetle hemen giyim mağazanızı açıp para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Giyim Mağazaları Çalışma Saatleri

Her giyim mağazasının hitap ettiği müşteri kitlesi farklı olduğundan, çalışma saatleri de farklılık gösteriyor. Örneğin kimi mağazalar saat 12.00’de açılır, kimi mağazalar 09.00’da bu nedenle net bir şey söylemek mümkün değil. Fakat çoğu mağaza sahibi haftada 100 saatten fazla çalışmaktadır.

Butik Açmak Kar Marjı

Satılan ürüne göre değişen miktarda kar marjı bulunmaktadır. Aşağıda ortalama kâr marjı oranlarını vermiş bulunuyoruz.

  • Tişört, pantolon gibi sade kıyafetlerde yüzde 50.
  • Ceket, mont, etek çanta gibi kıyafetlerde yüzde 30 ile 50 arası kâr marjı bulunmaktadır.
  • Genel kâr marjı yüzde 50 civarındadır.

Butikler Ne Kadar Para Kazanır?

Her giyim mağazasının cirosu farklıdır, fakat düşük gelirli bir bölgede açılmış giyim mağazası, günde 600-1000 TL arası, orta gelirli bir bölgede açılmışsa 1000 TL ile 3000 TL arası, yüksek gelirli bölgelerde ise 2500 TL ile 25000 TL arası satış yapabilirler. 50.000 TL sermaye ile kurduğunuzu varsayarsak yüksek ihtimalle en fazla 40.000 TL aylık satış yapabilirsiniz.

Butik Sahipleri Ne Kadar Vergi Öder?

Giyim mağazaları, gelir vergisi, KDV, stopaj ve damga vergisi gibi çeşitli vergilere tabiidir.

  • Gelir Vergisi, aylık net gelir üzerinden alınan vergi tipine gelir vergisi adı veriliyor.
  • KDV, satışa sunulan ürünlerin alış ve satış fiyat farkı üzerinden yüzde 18 KDV alınıyor.
  • Stopaj Vergisi, aylık kiranın beşte biri kadar stopaj vergisi tahakkuk etmektedir. Örneğin kirası 3000 TL olan bir işyeri aylık 600 TL stopaj vergisi öder.
  • SGK, işletmede çalışan personel için SGK’ya vergi ödenmektedir.

Butik Sahipleri İçin Sosyal Güvenlik

Giyim mağazası sahipleri, sosyal güvenlikleri için BAĞ-KUR sigorta primi öderler. Bu sigortanın prim tutarı aylık en az 1050 TL’dir. Sigorta ödeyen mükellef, isteğe bağlı olarak daha yüksek emekli maaşı almak için daha yüksek tutardan sigorta ödeyebilir.

Butik Sahipleri Ayda Kaç Para Kazanır?

Aylık cirosu 30.000 TL olan bir giyim mağazasının brüt karı 17.000 TL civarında olacaktır. Bu brüt kazançtan, vergi, sigorta, varsa personel masrafı, fatura giderleri, gelir vergisi gibi pek çok gider çıkarıldıktan sonra işletme sahibine net 7.000 TL civarı para kalacaktır.

  • Aylık cirosu 40.000 TL olan giyim mağazasının net kazancı 10.000 TL ile 15.000 TL arasındadır.
  • Aylık cirosu 50.000 TL olan bir giyim mağazası net 13.000 TL ile 20.000 TL arası kazanç elde eder.
  • Aylık cirosu 100.000 TL olan bir giyim mağazası, konuma göre değişmekle birlikte 25.000 TL ile 40.000 TL arası para kazanmaktadır.

Butik açmak başlıklı bu konumuz sonrasında yine farkı iş fikirleri arasında Market Açmak konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz. Diğer iş fikirleri konularımıza Yeni İş Fikirleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x