Restoran

Burger King Bayilik Şartları ve Franchise Bedeli

Burger King bayilik şartları nelerdir? 2022 Burger King franchise bedeli ne kadar? Bayiliğin aylık kazancı, kar marjı, masrafları ne kadar?

Burger King, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük fastfood restoran zincirlerinden biridir. Kurulduğu ilk günden bu yana ciddi sayıda restorana ulaşmış ve bunların hepsini franchise sistemi sayesinde sağlamıştır. Sermayenizi kısa sürede çıkarma şansı sunan firmaların başında gelmektedir. Bir alışveriş merkezine gittiğinizde ennçok yoğunluğun Burger King ve benzeri mağazalarda olduğunu görebilirsiniz.  Günümüzde pek çok küçük çaplı işletme gerekli yatırım bedellerini karşılayarak büyük firmalarla birleşmekte ve daha çok satış yapıp kazanç üretmektedirler.  Burger King’de mevcut yatırım sermayesini karşılayabilecek sermayeye sahip olan bireylere bayilik vermekte ve bu şekilde kazanç modeli sağlamaktadır. Burger King, firması dünya çapında 20 binden fazla şubeye sahiptir, bu nedenle bayilik alınması pek de kolay değildir, aşağıdaki şartları sağlayabilen firmalar, Burger King üzerinden bayilik alabilmektedir.

Burger King Bayilik Şartları Nelerdir?

Burger King’in girişimcilerde aradığı temel şartlar aşağıdaki gibidir. Gerekli şartları yerine getiren girişimciler, Burger King franchise alabilirler.

Burger King Bayilik Yatırım Şartları

1- Burger King’den franchise alacak olan girişimcilerin en az 500 bin dolar + KDV şartını karşılayabiliyor olmaları gerek.

2- Son derece iyi bir kredi notuna ve ticari geçmişe sahip olmak da aranan temel şartlar arasındadır.

3- Eğer gerçekten iyi bir ticari geçmişe sahipseniz ve yeterli sermayeniz varsa, Burger King bayilik almak sizin için pek de zor olmaz.

Girişimcide Aranan Şartlar

1- Burger King franchise alacak olan girişimcilerin başarı ve sonuç odaklı çalışabilmeleri gerekir.

2- Daha önceki işletmelerinde başarı sağlamış olması ve liderlik vasfını edinmiş olması da aranan temel özellikler arasındadır.

3- Çok iyi bir kredi ve ticari sicile sahip olması gerekir. Daha önce de bir franchise almış olması veya yüksek gelir ürettiği bir işletmeye sahip olmuş olması gerekir.

Eğitim ile Alakalı Şartlar

1- İşletmeyi franchise sistemiyle kuracak olan girişimcinin, Burger Kİng tarafından açılan eğitimlere katılım göstermesi gerekir.

2- Çalışan personellere de bu eğitimin verilmesi ve yılda birkaç kez yapılan eğitimlere katılım sağlamaları gerekir.

3- İş başında ölçme eğitimine katılınması ve işletmeyi nasıl işletileceğine dair bir öngörü edinmiş olması gerekir.

İşletme Lokasyon ve Kurulum Şartları

1- İşletmenin açılacağı yer mutlaka yaya ve araç trafiğine açık bir alan olmalı ve mümkünse insan yoğunluğunun fazla olduğu yerler tercih edilmelidir.

2- İşletmenin kurulacağı alanda mutlaka toplu olarak eğitim verilen, toplu olarak ziyaret edilen yerlerin olması şarttır. Örneğin bir okul toplu olarak her gün yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilir bu gibi alanların olması gerekmektedir.

3- İşyeri giriş katında olmak zorundadır. Giriş katının genişliği en az 120m2 olmalıdır. İşletmenin kurulacağı toplam alan 300m2’den az olmamalıdır.

4- İşletmede ön cephe genişliği en az 6,5 metre olmalı ve her bir kat için tavan yüksekliği 2,90 metreden az olmamalıdır.

Burger King Bayilik Almanın Maliyeti Ne Kadar?

1- Her işletme yaptığı ciro üzerinden yüzde 13 oranında telif bedeli ödemesi gerekir.

2- Yılda 10 milyon lira ciro yapan bir işletme en az 1,3 milyon lira telif hakkı bedeli öder.

3- İşletme kurulduğunda ve satışa başladığında bu kabul edilmelidir.

4- İşletmenizi kurduktan sonra toplam 20 yıl için lisans veriliyor.  20 yıl sonra satış lisansınızı güncellemeniz gerekir.

Yatırım Miktarı Neden Bu Kadar Yüksek?

Yatırım miktarının yüksek olması konusundaki en önemli neden elbette firmanızı Burger King adı altında açmanızdır. Burger King adı altında açılan işletmelerde batış oranı neredeyse yok denecek kadar azdır. Ek olarak, Burger King her bayisini kendi bayisi olarak gördüğünden size her zaman her konuda destek vermektedir. Bu nedenle açtığınız işletmenin kesinlikle herhangi bir şekilde batmayacağından emin olabilirsiniz.

Ek olarak, Burger King markası, dünyada en çok reklam harcaması yapan ilk 100 firma arasındadır. Bu da  her zaman her daim hazır kurulu müşterinizin olacağını ve sürekli sizden alışveriş yapacağı anlamına gelir.

Burger King Franchise Alarak Ne Kadar Satış Yaparım?

Burger King markasından franchise almanız halinde yapacağınız satış miktarı, bölgeden bölgeye ve yatırım miktarına göre değişkenlik gösterecektir.

1- Normal şartlarda standart bir Burger King bayilik alan işletmenin ayda en az 1 milyon TL ciro beklenmektedir.

2- İşletme açıldıktan sonra en geç 3-4 ay içerisinde bu satış miktarlarına ulaşmak mümkün olmaktadır.

3- İşletme 6 ayı doldurmasına rağmen cirosu 700 bin TL’yi geçmemişse, bu konuda çeşitli destekler alacaktır.

4- Bazı bölgelerdeki bayilerin aylık ciroları 2 milyon liraya kadar da çıkabiliyor.

Burger King Bayiliği Kar Marjı Ne Kadar?

Burger King bayiliğinde belirlenmiş net bir kar marjı olmasa da ürünlerin hepsi sabit maliyetlerle ve sabit fiyatlarla satılır. Her üründe kar marjı farklı olsa da genel olarak baktığımızda, her bir ürün değişmeyen oranda kendi kar marjıyla satılır.

1- Burger King franchise alan işletmeler yaklaşık yüzde 40-45 kar marjı elde ederler.

2- Bu kar marjının yüzde 13’lük bir oranının telif hakkı bedeli olarak ödendiğini düşünecek olursak, işletmenin kar marjı yüzde 30’a kadar düşecektir.

Burger King Bayiliği ile Ne Kadar Para Kazanırım?

Burger King bayiliği aldıktan sonra elde edeceğiniz kazanç aşağıdaki miktarlarda olacaktır.

1- Ortalama bir Burger King bayisi ayda 1 milyon TL satış yapmaktadır.

2- Çoğu bayinin bu satış tutarını geçtiği de bilinen bir gerçektir.

3- Ortalama bir Burger King bayisi iseniz siz de bu miktarda satışlar yapabilirsiniz.

4- Bu satışın yaklaşık 600 bin TL’si satış maliyetidir.

5- Bu satıştan yaklaşık 130 bin TL royalty bedeli ödemeniz gerekiyor.

6- Bu satıştan personel, vergi, kira ve faturalar gibi pek çok işletme giderini de karşılamanız gerek.

7- Tüm giderler karşılandığında elde edilecek olan gelir ayda 150.000 TL ile 200.000 TL arası olacaktır.

Burger King İletişim

Burger King bayilik konusunda iletişime geçmek ve Burger King bayilik hakkında bilgi almak için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz. Franchise başvurusu için franchise başvuru formunu, bilgi almak için diğer kanalları kullanabilirsiniz.

Burger King Resmî Web Sitesi: https://www.burgerking.com.tr/

Burger King Franchise Başvuru Formu: https://www.burgerking.com.tr/hakkimizda/franchising

Burger King E-posta adresi: franchise@tabgida.com.tr

Burger King Müşteri Hizmetleri: (0212) 310 66 00

Burger King bayilik konumuz dışında yine Burger King markasına kiralık yer önerisi yapmak isterseniz sitemizde daha önce yayınladığımız Burger King Kiralık Yerim Var konusunu inceleyebilirsiniz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ibrahim yazir
ibrahim yazir
1 yıl önce

mercedes fabrikasına yakın iso sanai sitesinin giriş kapısı yanında selçuk bayraktar binasının yanında semt bahçekent site altında

Adres
esenyurt orhangazi mah 1683 sokak semt bahçekent 1 etap köşebaşı dükkan
c10b3043-5bc3-48c7-947b-02eb570c47a1.jpg


Başa dön tuşu
1
0
Gönderx
()
x