Bayilik

Başarılı Bir Franchise Sistemi Oluşturmanın Püf Noktaları

Franchise Nedir?

İlk olarak ABD’de ortaya çıkan Franchise (Franchising), Türkçe karşılığı “bayilik acentecilik” olsa da bu kavramlardan biraz farklı yönler taşımaktadır. Franchise, imtiyazlı kişilerce, önceden belirtilmiş bir ücret karşılığında bağımsız bir şekilde yatırım yapmak isteyen kişilere sahip olduğu marka ya da sistemleri kiralama amaçlı bir işveren-işçi ilişkisidir. Bu ilişki; franchise veren imtiyazlı kişi ya da yetkililerin belirlediği şartlar, disiplinler, işi yönetim biçim-organizasyonları çerçevesinde geçerlidir. Ayrıca franchise veren imtiyazlı kişiler, franchise alan kişilere bazı destekler de vermektedir. Özetlemek gerekirse; franchise, bir mağaza zinciri oluşturma biçimidir.

Franchise sistemini kolay ve kâr getiren bir iş sistemine dönüştürmek için bazı püf noktaları bilmek gereklidir. Franchise sisteminin başarılı olmasını sağlayan yedi püf nokta aşağıda verilmiştir.

Ön Hazırlık Çalışmaları Yapın

Ön hazırlıklar için aşağıdaki adımlar uygulanabilir.

  • Değer yargılarının dışında objektif bir şekilde düşünülerek, yapılmak istenen girişim çalışması değerlendirilmelidir. Ayrıca bu girişimin franchise sistemine uygun olup olmadığı hakkında düşünülmelidir.
  • Operasyon modeli, iş planlama modelleri gibi unsurlar hazırlanmalı ve girişim yapılacak alanla karşılaştırılmalıdır.
  • Franchise sisteminin maliyeti, franchise sisteminde kullanılacak ürün ve hizmet durumları, ürün ile ilgili hedeflenen fiyatlar, açılması istenen şube sayısı gibi unsurlar hakkında düşünülüp tartışılmalıdır. 
  • Yukarıda gerçekleştirilen adımlar sonrası tüm adımlar bir araya getirilerek bir operasyon yönetimi hazırlanmalıdır.
  • Sahip olunacak franchise sistemi hakkında yatırımcılara yol gösterici olarak bir detaylı bilgi kitapçığı hazırlanabilir ve bu kitapçık franchise sisteminin web sitesinde paylaşılabilir.

Yatırımcılarla Yapılacak Sözleşme ve Evraklar Düzenlenmelidir

Franchise almak için başvuracak adayların haklarını koruma altına alabilecek bir matbu sözleşmesi imzalanmalıdır. Bu matbu sözleşmesi aşağıda verilen nitelikleri taşımalıdır. 

  • Ülkenin hukuk yapısına uygun olmalıdır.
  • Sözleşme maddeleri, anlaşılır bir şekilde belirtilmelidir.
  • Tarafların birbirlerine karşı olan her türlü sorumluluğu üstlendiğine dair maddeler, sözleşme içerisinde bulunmalıdır.

Başarılı Franchise Sistemi İçin Başarılı Bir Model Üretilmelidir

Bir franchise iş sisteminin içinde barındırdığı en önemli nitelik “farklılık” olmalıdır. Özel bir franchise sisteminin dünyaya gelebilmesi için diğer franchise sistemlerinden farklı bir nitelikte bir model üretilmelidir. Bunu belirlemek için satın alan sınıfların beğenileri göz önünde tutulabilir. Ayrıca hiç olmayan ya da en çok ihtiyaç duyulan ürün sınıfları da bu modelin üretiminde bir baz olabilir. Aynı şekilde kâr marjı, lojistik gibi unsurlar da bu üretim modeline katılmalıdır.

Franchise Adayları Titiz Bir Şekilde Seçilmelidir

Marka imajının zedelenmesini ya da zarar etmeyi önlemek için bu madde hayati bir önem taşır. Bu yüzden franchise adayları iyi bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Franchise adaylarının eğitim durumları, deneyimleri, finansal durumları, kişilik özellikleri, sabıka kaydı vb. durumlar ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Deneyimli aday büyük başarılar getirmektedir. Bu yüzden adayların deneyimli olması ilk seçim kriteri olmalıdır.

Satış İşlemleri ve Lojistik İşler Doğru Bir Şekilde Yürütülmelidir

Franchise sisteminde iyi bir verim almak, satış ve lojistik işlemlerinin iyi bir şekilde yürütülmesine bağlıdır. Satış ve lojistik işlemlerine belirlenmiş planlar dahilinde hız, esneklik, pratiklik katılırsa franchise sistemi büyük bir verim alabilir.

Operasyon Modeli Dizayn Edilmelidir

Yukarıdaki tüm aşamalar gerçekleştirildikten sonra yapılması gereken ilk şey, bir operasyon modeli dizayn etmektir. Yani, kurulacak franchise sisteminde ürün ve hizmet unsurlarının sağlanması için ihtiyaç duyduğu üretim aşamaları, servis, eğitim ve personel yapısı gibi faktörleri içeren bir operasyon modeli oluşturmaktır. 

Pazarlama Stratejisi Belirlenmelidir

Bir ürünün satış işlemlerinin gerçekleşmesi için iyi bir pazarlama stratejisi belirlenmelidir. Pazarlama stratejisi bir slogan olabilir. Tabii, daha farklı pazarlama stratejileri de bulunmaktadır. Doğru bir pazarlama stratejisinin uygulanması, bölge bayiliklerini artırır ve buna orantılı olarak franchise sisteminin kâr marjı da yükselir.

Sitede daha önce yer verdiğimiz Carrefour Bayilik Başvurusu ve Bayilik Bedeli konusu ilginizi çekebilir.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x