Yeni İş Fikirleri

Toptancılık Yaparak Para Kazanmak

Toptancılık yapmak, bir miktar birikmiş sermayeye sahip insanların yapabileceği en karlı iş fikirlerinden biridir. Toptancılık, temel olarak esnaflara çeşitli ürünler satmak ve onların tedariğini sağlamaktadır. Toptancılık yaparak gerçekten de çok güzel gelirler elde edebilirsiniz. Genel olarak bu işten elde edebileceğiniz kar miktarı, bu işe yapacağınız yatırıma kıyasla çok yüksek olmaktadır. Peki toptancılık yapmak ne kadar para kazandırır? Toptancılık yapmak için ne kadar sermaye gerekir?

Toptancılık Yapmak İçin Gerekli Şeyler

Toptancılık yapmaya başlamadan önce bir ticari araba gerekmektedir. Ticari araba bu işe başlayabilmenin şart kurallarından biridir. Ticari arabayı aldıktan sonra, kendi sektörünüzdeki tedarikçinizden mal satın almanız gerekiyor, bu mallar vade ile veya peşin bir şekilde de alınabiliyor. Bu şekilde aldığınız ürünleri küçük bir depoya yerleştiriyor ve stoklarınızı burada tutuyorsunuz. Satış yapacağınız zaman yine bu alandan aracınıza yüklüyor ve satışa devam ediyorsunuz.

Toptancılığa Nasıl Başlanır?

Toptancılık yapmak için, yukarıda da anlatıldığı üzere önce bir ticari araba ve daha sonra sektörünüze uygun mal almanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse bakkal veya market toptancısı olacaksanız, bu sektördeki tedarikçinizden ürünleri temin etmeli, evinize veya bir deponuza bu ürünleri yerleştirip stok yapmalısınız. Sonrasında satacağınız malları tek tek listeleyip arabanıza binmeniz ve esnafa malınızı tanıtmanız ve pazarlamanız gerekir.

Esnaflar genelde malın kalitesine çok önem verirler. Fiyat yüksek olmadığı sürece kaliteli mal her zaman daha iyi olacaktır. Esnafa ilk başlarda ürünü tanıtacak ve satmasını isteyeceksiniz, esnaf da kendi karını koyarak ürünleri satacak ve bir miktar para kazanacaktır. İlk başlarda sürekli bayi edinmeniz ve bu bayilere mallarınızı pazarlamanız gerekir. 80 ile 100 arası kayıtlı ve sizden sürekli mal alabilecek bayiye ulaştığınızda artık iş yükünüz hafifler ve günde 5-6 saat çalışırsınız.

Toptancılığın bundan sonraki aşaması çok basittir. Pazar günü hariç her gün esnafa gider ve satılan malların parasını tahsil eder yerine yeni malları koyarsınız yani tüm sistem bu kadar basit bir şekilde işler. Her bayi haftada bir kez ziyaret edilir ve buna göre günde ortalama 10-12 bayiyi ziyaret etmeniz, para tahsil etmeniz ve yeni mal bırakmanız gerekir.

Toptancılık Yapmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Toptancılık yapmak için ilk etapta 70 bin lira sermaye yeterli gelecektir, sonrasında bu sermayeyi 80 bin lira hatta 90 bin liraya kadar çıkartabilirsiniz. İlk etapta bir ticari araba birtakım mallar ve ürünler satın almanız gerekir.  Toptancılık yapmaya başlayanlar genelde ilk iki üç ay para kazanamazlar, bu nedenle bu süre zarfında sizi idare edecek kadar paranın sermayeye ek olarak cebininizde olması gerekmektedir.

Toptancı Ne Kadar Kazanır?

Normal koşullarda bir toptancının aylık kazancı, sattığı ürünün kâr marjına ve cirosuna göre değişir ama gıda veya içecek toptancısının ortalama kâr marjı yaklaşık yüzde 15-20 arasıdır. Toptancı genelde günde 15 bayiye gider ve ortalama 1500 TL tahsil eder. Tahsil edilen bu rakamın yaklaşık 300 TL’si kardır. Standart bir toptancı aylık 9 bin lira kazanabilir ama toptancılık yapmak için en mühim gider kalemi olan benzin masraflarını da bu gelire dahil etmeyi unutmayın

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Sermayesiz Küçük ve Karlı 8 İş Fikri - Kiralık Başvurusu
3 yıl önce

[…] dışında sitede daha önce yer verdiğimiz Toptancılık Yaparak Para Kazanmak  konusunu da […]Başa dön tuşu
1
0
Gönderx
()
x