Asgari Ücret

Endonezya Asgari Ücret Rakamı ve Yaşam Şartları

Ada ülkeleri özellikle coğrafi yapıları sayesinde hemen herkesin dikkatini üzerine çekmektedir. Endonezya asgari ücret rakamı nedir, bu ülke fakir mi, inanışları nasıl, nerede yer alır gibi araştırma konuları ile konuşulmaktadır. Ülke hakkında yapılan incelemeler sınırları içerisinde 17 binden fazla ada olduğunu göstermektedir. Tabi adaların sayısının fazla olması hepsinin aynı büyüklükte olduğunu göstermemektedir. Hem büyük hem de bilinen adalar kapsamında;

 • Cava
 • Sulavesi
 • Sumatra
 • Yeni Gine gibi isimler sayılmaktadır.

Endonezya ekonomik durumu ve adaların ülkeye katkıları hakkındaki tüm merak edilen soruların yanıtlarına içeriklerimiz sayesinde erişim sağlayabilirsiniz.

Endonezya Para Birimi

Para birimleri ülkelerin milli olarak kullandıkları birimlerden oluşmaktadır. Bazı ülkelerin birimleri aynı olmasına karşın Endonezya gibi ülkelerde resmi para birimleri farklıdır. Endonezya resmî para birimi olarak Endonezya rupiahı kullanılmaktadır. Bu para biriminin;

 • Uluslararası alanda simgesi Rp
 • Geçerli olan kodu ise IDR şeklindedir.

Endonezya para biriminin değeri ekonomik etkinliklere göre zaman içerisinde değişim göstermektedir. Son zamanlarda yükselme eğiliminde olan bu birimi salgın olumsuz olarak etkilemiştir. Ancak dünyayı etkileyen salgın sadece Endonezya’da değil diğer ülkelerde de ekonomik gerilemeye neden olmuştur. Bu neden yüzünden aşı çalışmalarının olumlu yanıt vermesinden sonra ülkenin ekonomisinin daha ileri gitmesi beklenmektedir.

Endonezya Nüfusu

Endonezya nüfusu kaç konusunda incelendiğinde çok yüksek rakamlara ulaşılmaktadır. Bu durum ülkenin sınırlarının geniş olması ile, doğal nüfus artış hızının yüksek olması ile ve Endonezya’ya bağlı ada sayısının çok olması ile açıklanmaktadır. Son yapılan nüfus sayımında elde edilen veriler 270 milyon 6 bin şeklindedir. Sınırları geniş olmasına karşın nüfusun yüksek olması devleti ekonomik manada zora sokmaktadır. Bu neden yüzünden farklı devlet çalışmaları yapıldığı da bilinmektedir.

Demografi yapı incelendiğinde Endonezya nüfus artış oranlarının yüzdesel değerlerine de erişim sağlanmaktadır. Son yüzdesel veriler nüfus artış oranının %1,1 olduğu yönündedir. Bu rakam dünyadaki genel nüfus artma oranları ile kıyaslandığında az değildir. Ülkedeki nüfusun yüksek olması özellikle salgın döneminde olduğumuz neticeler elde edilmesine yol açmıştır. Bu da nüfuz planlaması hakkında önemli adımların atılmasının gerekli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Endonezya Bayrağı

Ülkelerde resmi olarak değerlendirilen bayrakların o ülke coğrafyası ile birebir olarak alakası bulunmaktadır. Endonezya ulusal bayrağı da burada yaklaşık olarak 13.yüzyılda kurulmuş olan Majapahit İmparatorluğu’ndan gelmektedir. O dönemki bayrakla şimdi kullanılan arasında benzerlikler bulunmasına karşın belli noktalarda değişim olduğundan da bahsetmek mümkündür. Ülkenin resmi bayrağının kabul edilme zamanı olarak ise 17 Ağustos 1945 olarak verilmektedir.

Ülkelerin bayraklarında genel olarak üç ya da daha çok renk bulunmaktadır. Özellikle sütun çizgileri şeklinde olan bayraklarda bu durum dikkat çekmektedir. Endonezya bayrağında ise sistem sütun olarak belirlenmesine karşın kırmızı ve beyaz olmak üzere iki renk vardır. Endonezya bayrağı anlamı bakımından değerlendirildiğinde;

 • Üst kısımdaki kırmızı renk şerit cesareti
 • Alt kısımdaki beyaz renk ise ülkedeki önemli ruhsal ögeleri ifade ettiği görülmektedir.

Endonezya Başkenti Neresi?

İnsanlar Endonezya gibi ülkelere sadece turistik nedenler yüzünden gitmemektedir. Gerek çalışma hayatına atılmak gerekse yeni işler kurmak da bu tür ülkelerdeki nüfusu artırmaktadır. Endonezya’ya hangi nedenden ötürü gidilirse gidilsin başkente muhakkak uğranmaktadır. Endonezya başkenti Cakarta ülkenin hemen her manada gelişmiş olan kentlerinin başında bulunmaktadır. Cava Adası’nın kuzey bölgesinde yer alan Cakarta ortalama olarak 9 milyon nüfusa sahiptir. Dünyanın on ikinci en büyük kenti olarak kabul edilen Cakarta Endonezya açısından;

 • Kültürel
 • Siyasi
 • Ekonomik başkent olmak özelliği de taşımaktadır.

Endonezya Konsolosluğu

Endonezya Başkonsolosluğu ve konsoloslukları ülkemizdeki çalışmalarını aktif bir şekilde devam ettirmektedir. Konsolosluk bünyesinde ülkeye gidiş için vize almak başta olmak üzere pek çok işlem görülebilmektedir. Pek bilinmesine karşın Endonezya vatandaşı olup ülkemiz sınırları içerisinde yer alan kişi sayısı fazladır. Konsolosluk bu kapsama giren vatandaşların özlük haklarının korunmasından resmi evraklarının çıkarılmasına kadar geniş bir görev yetkisi bulunmaktadır. Görev tanımlamalarında;

 • Vize taleplerinin değerlendirilmesi,
 • Pasaport işlemleri,
 • Pasavan işlemleri gibi alt başlıklar saymak mümkündür.

Endonezya Konsolosluğu ülkemizdeki resmî tatillerin yanı sıra kendi ülkelerinde geçerli olan resmî tatillerde de kapalı olmaktadır. Bundan kaynaklı olarak randevu alımı öncesinde tatil takviminin incelenmesi çok önemlidir.

Endonezya Dili

Endonezya dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olmak özelliği taşımaktadır. Nüfusun çok fazla olması yüzünden ülkede farklı etnik kökenler yaşamaktadır. Etnik kökenlerin farklı olması otomatik olarak ülkede konuşulan dillerin değişim göstermesine neden olmuştur. Bunlara karşın Endonezya resmi dil olarak Endonezyacayı kabul etmektedir. Diğer diller genellikle insanların bu dili farklı şiveler ile konuşmasından ileri gelmektedir.

Resmi yazışmalarda olsun iş yaşamında olsun anadil Endonezyaca değerlendirilmektedir. İnsanların farklı şiveleri bilmesine karşın resmi dili de net bir şekilde öğrenmelerinin nedeni de bu şekilde açıklanmaktadır. Ayrıca Endonezya geniş sınırları bulunan, gelişmiş yerleri olduğu kadar geri kalmış bölgeleri olan da bir ülkedir. Bu neden yüzünden ülkenin her kısmında İngilizce bilen kişiye denk gelmek pek mümkün olmamaktadır. Başkentte ve diğer şehir merkezlerinde durum kolay olmasına karşın kırsal kesimlerde İngilizce ile yerel vatandaşlarla anlaşmak pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenler yüzünden turistik amaçlarla Endonezya’ya gidecek olanların rehber gibi ayarlamalarını öncesinden gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir.

Endonezya Nerede?

Ülkelerin kara ve deniz sınırlarını bilmek hem o ülkelerin nerede olduğu hem de komşu ülkelerinin kim olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Endonezya nerededir sorusunun yanıtı için de aynı yol haritaları değerlendirilmektedir. Ülkenin kara komşuları arasında;

 • Doğu Timor
 • Papua Yeni Gine
 • Malezya bulunmaktadır.

Verilen ülkeler ile Endonezya arasında kültür bazında benzerlikler olduğu da örülmektedir. Ada ülkelerinden meydana gelen Endonezya’nın deniz sınırı olduğu farklı adalar da bulunmaktadır. Avustralya, Hindistan ve Filipinler’e bağlı olan Nikobar ve Andaman adaları deniz sınırlarına örnek olarak gösterilmektedir.

Endonezya Vize Başvuru Şartları

Ülkeler arasındaki vize şartları son yıllarda değişkenlik göstermektedir. Endonezya ve Türkiye de bu minvalde incelenebilmektedir. Ülkemizde;

 • Bordo,
 • Gri,
 • Yeşil pasaport sahipleri vizesiz olarak ülkeye gidebilmektedir.

Kapı vizesinin geçerli olduğu istisnai uygulamada zaman konusunda da dikkat edilmesi gerekli olan başlıklar vardır. Endonezya vizesi olmadan ülkeye girebilen kesimlerin 30 günü aşmayan ziyaretleri için uygulama geçerliliğini korumaktadır. Uygulamanın 2010 yılından bu yana devam ettiğinden de bahsedilmektedir. Umumi pasaport sahiplerinin ülke ziyaretleri için muhakkak konsolosluk aracılığı ile vize temin etmesi gerekmektedir. Temin edilmesi gerekli olan vize için;

 • Kimlik belgesi
 • Gelir durumunun belgelenmesi
 • Seyahat ve konaklama belgeleri
 • Pasaport istenmektedir.

Bazı kimselerin Endonezya’da tanıdıkları bulunabilmektedir. Bu tür kimselerin varsa davetiyelerini de vize talepleri öncesinde hazırlamaları önerilmektedir. Zira davetiyeleri olanların vize işlemleri daha rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Endonezya Asgari Ücret 2023

Asgari ücret rakamlarının incelenmesi genellikle USD ya da EUR üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sayede ülkelerin gelişmişlik durumları da ekonomik durumları da genel manada incelenebilmektedir. Endonezya asgari ücret 2023 ortalama rakamları kendi ülkesine göre 4.900.000 rupi yani 323 $ veya 300 € civarındadır. Bu rakamlar genel ortalamaların çok aşağısındadır. Ülkenin ekonomik olarak çok gelişmiş olmadığı da buradan anlaşılabilmektedir. Fakat Endonezya’da ikamet eden vatandaşların büyük kısmı balıkçılık, tarım ya da turizm gibi işlerle uğraşmaktadır. Bu da elde edilen gelirin yükselmesi manasına gelmektedir.

Asgari ücret yerine ortalama maaşlarla çalışanların sayısı da azımsanamayacak kadar yüksektir. Resmi verilere göre Endonezya ortalama maaşları 330 Euro’dur. Bu rakam da yüksek olmamasına karşın asgari ücret alanlara göre ortalama maaşlarla geçim daha rahat şekilde gerçekleştirilmektedir.  

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x