Asgari Ücret

Avusturya Asgari Ücret Rakamı ve Yaşam Şartları

Avusturya asgari ücret tutarı sayesinde ülkede yaşayan vatandaşların da herhangi bir sorunla karşı karşıya gelmeden geçimini sağlayabiliyor olmasından dolayı, dünyanın en sevilen ülkelerinden bir tanesidir. Avusturya, Güney yarım Küre’de yer alan bir kıta olarak bilinmektedir. Aynı zamanda büyük okyanusu ve Hint Okyanusu’nun arasında uzanan çok büyük bir kıta özelliği taşımaktadır. Avusturya Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus’un arasındaki en büyük kıtayı kapsar. Bu nedenle nüfusu da oldukça fazladır. Ancak ülkenin bazı kesimlerindeki insanlar çok rahat bir şekilde geçimini sağlarken, bazı kişilerin yoksulluk gibi problemlerle karşılaştığınız verilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Avusturya Para Birimi

Avusturya para birimi daha önceki tarihlerde farklı bir birim olsa da 1 Ocak 2002 tarihi itibariyle Euro bölgesine giriş yapmış ve para birimi olarak da Euro kullanmaya başlamıştır. Bu sayede ülkede yaşamını sürdürmeye devam eden vatandaşlar da Euro üzerinden maaş almaya başlamışlardır. Avusturya asgari ücret tutarı ise; 2200 Euro olarak belirlenmiştir. Şimdilerde ülkede çalışan bazı kişilerin aldığı maaşlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • işçi maaşları; 1224 €
 • garson maaşları; 1790 €
 • inşaat ustası maaşları; 2064 €
 • bakıcı maaşları; 1200 €
 • elektronik mühendisi maaşları; 4280 €
 • mühendis maaşları; 4260 €
 • avukat maaşları; 5500 €
 • doktor maaşları; 7300 €
 • hemşire maaşları; 3700 €
 • dişçi maaşları; 8980 €
 • çevirmen maaşları; 2600 €
 • mimar maaşları; 3670 €
 • muhasebeci maaşları; 3080 €
 • makine mühendisi maaşları; 3880 €
 • öğretmen maaşları; 3150 €
 • tesisatçı maaşları; 1970 €
 • sekreter maaşları; 1810 €

Bu rakamlar yaklaşık olarak yazılmıştır. Maaşlar, biraz aşağı biraz yukarı doğru oynayabilir.

Avusturya Nüfusu

Avusturya nüfusu kalabalık mı? tarzında sorular daha birçok vatandaş tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Avusturya 8,8 ve 59 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. bu da ülkenin kalabalık olduğunun bir göstergesi olarak bilinmektedir. Ancak, kalabalık olmasına rağmen, ülkede yaşayan birçok kişinin rahatlıkla geçimini sağlamaya devam ettiği de verilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Avusturya Bayrağı

Dünya üzerindeki her ülkenin kendine ait bir bayrağı ve sembolü olduğu gibi Avusturya’nın da kendine ait bir bayrağı vardır. Avusturya  bayrağının renkleri ise; kırmızı ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Görünümü ve sembolleri ise; birbirleri ile eşit büyüklüklere sahip 3 tane yatay çizgiden meydana gelmiştir. Aynı zamanda Avusturya bayrağı, dünya üzerinde bulunan en eski bayraklardan biri olarak kabul edilmektedir. Bayrağın anlamlarından Bir tanesi ise; V. Leopold’un girdiği bir savaştan sonra ,üzerindeki beyaz elbisenin tamamen kan olmasının ardından kemerini çıkarması ile yalnızca kemerin olduğu bölgede kan lekesinin olmamasından kaynaklanan bir sembolü vardır. Bu nedenle Avusturya bayrağı da kırmızı ve beyaz renklerden oluştuğu söylenmektedir. Bayram tasarımın ise; 13 yüzyıla dayandığı verilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Avusturya Başkenti

Avusturya başkenti de dünyanın en sevilen yerlerinden biri olan bir tanesi olan Viyanadır. Viyana, her geçen yıl milyonlarca ziyaret almaktadır. Hem tarihi yapısıyla hem de profesyonel bir eğitim veren okullarıyla hem öğrencilerin hem de diğer vatandaşların gözbebeği olan Viyana, oldukça verimli çalışma şartlarına sahip olan yerlerden bir tanesidir. Bu nedenle ülkeye çalışmak ya da gezmek için gelen kişilerin büyük bir kısmı da Viyana’yı ziyaret etmeden gitmemeye özen gösterirler.

Avusturya Konsolosluğu

Avusturya konsolosluğu Türkiye’nin de birçok farklı şehrinde yer almaktadır. Farklı ülkelerde de konsolosluğu bulunan Avusturya, vize ve mülakat işlemleri için vatandaşları Konsolosluğu’na davet ettirmektedir. Bununla beraber Avusturya asgari ücret tutarı üzerinden maaş almak isteyen kişilerin büyük bir kısmı da çalışma izni gibi işlemlerini gerçekleştirebilmek için, Avusturya konsolosluğunu ziyaret etmek zorundadır. Bu nedenle şehrimizde bulunan konsoloslukları kontrol etmenizde fayda vardır. Başkent Ankara’da, Avusturya’nın kendine ait bir konsolosluğu olduğu da verilen bilgiler arasındadır. Ankara’da yaşayan bir kişi iseniz konsolosluğa oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlamanız da mümkün olacaktır.

Avusturya Dili

Avusturya’da hangi dil konuşulur? Sorusu da sık sık araştırılmaktadır. Avusturya’nın resmi dili ise; Almancadır. Euro para birimi ile yönetilmeye devam eden Avusturya da  genel olarak Almanca konuşulmaktadır. Ancak bazı bölgelerde İngilizce konuşulduğu da bilinmektedir. Özellikle üniversitelerde İngilizce dili de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Avusturya asgari ücret tutarı üzerinden maaş almak ve ülkede çalışmak istiyorsanız ise; Almanca öğrenmeniz işinizin kolaylaşmasını yardımcı olacaktır. Eğer ülkenin dilini bilmiyorsanız zaman zaman sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ülkeye giriş yapmadan önce Almanca kursunuza gitmenize ve resmi dili tam anlamıyla öğrenmeniz de fayda vardır.

Avusturya Nerede?

 Avusturya nerede? Soruları da ülkeyi ve ülkenin yer aldığı konumu merak eden kişiler tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Avusturya, en sevilen ve en çok araştırılan Orta Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Ülkenin Alp dağları eteklerinde yer alması daha birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Hatta Tuna Nehri’nin coğrafi açıdan ülkeyi zenginleştirdiği ile verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Avusturya’nın batısında ise; en sevilen ülkelerden bir tanesi olan İsviçre yer almaktadır. Komşuları ise; Çekya, Almanya ve Slovenya ve  İtalya olarak bilinmektedir.

Avusturya Vize

Avusturya’ya gitmek isteyen kişiler, Avusturya vize şartları hakkında önemli araştırmalar yapmaktadır. Avusturya’ya gitmek istiyorsanız vize mülakatı için danışmanlar ile anlaşma yapmanız çok önemlidir. Vize almak için ödemeniz gereken ücret 80 olurken danışmanlık ücreti; 40€ olarak bilinmektedir. Avusturya vizesi aldıktan sonra ülkeye giden vatandaşlar çalışma şartlarını görerek, oturum izni çıkarmak istemişlerdir. Avusturya’da çalışma izni çıkarmayı başarırsanız ise; Avusturya asgari ücret tutarı üzerinden Euro bazında maaş almanız da mümkün olacaktır.

Avusturya Asgari Ücret 2023

Avusturya asgari ücret tutarı hangi konumda çalıştığınıza göre değişiklik gösterebiliyor. Ülkenin asgari ücreti; 2200 €’dur. Özellikle de farklı ülkelerden Avusturya’ya giriş yapan bir kişi iseniz, Euro bazında maaş almanız, para biriktirmenize de yardımcı olacaktır. Üstelik çalışma hayatınıza devam ettiğiniz süre zarfı boyunca mevkiiniz yükseldiğinde alacağınız asgari ücret tutarı da yükselmeye başlayacaktır.

Avusturya Vatandaşlık

 Avusturya vatandaşlığı nasıl alınır? Sorusu özellikle de öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Avusturya’da çalışma izni çıkarmak için uygulamanız gereken adımlar ise şu şekildedir;

 • Öncelikli olarak ülkede en az 8 yıl kalmış olmanız gerekecektir.
 • Vatandaşlık almak için başvuru yaptığınız zaman, oturma iznin izinde olması gerekmektedir.
 • Ülkenin resmi dili Almanca olduğu için ileri derecede Almanca dil bilginizin olması da vatandaşlık alabilmeniz için gerekli koşullardan bir tanesidir.
 • Avusturya’nın hukuk kuralları ve toplumsal işleyişi ile ilgili gerekli bilgileri öğrenmeniz gerekecektir.
 • Geldiğiniz ülkede herhangi bir sabıkanızın olmaması gerekir.
 • Avusturya anayasasına uyum sağlayacağınıza dair bir belge imzalamanız gerekecektir. Aynı zamanda anayasaya uygun olmayan bir hareket yapmayacağınızı da belirtmeniz ve bunun için de ayrı bir belge imzalamanız gerekecektir.
 • Avrupa Birliği’ne bağlı olan farklı bir ülkede vatandaşlığınız varsa o ülkenin vatandaşlığından da çıkmış olmanız gerekmektedir.
 • Avusturya vatandaşlığı alındıysanız çocuğunuz, eşiniz, karınız ya da anneniz varsa ülkede 8 yıl oturmasına gerek kalmadan vatandaşlık alma hakları da olacaktır.
 • Sabit bir işinizin olduğunu göstermeniz de vatandaşlık almanızı kolaylaştıracak etkenlerden bir tanesidir
 • Kendi ülkenizin vatandaşlarımızdan elinizde olmayan sebeplerden dolayı çıkıyorsanız bunu da belirtmeniz gerekecektir.

Yukarıda belirtilen maddelere eksiksiz bir şekilde uyum sağlarsanız, Avusturya vatandaşlığı almanız mümkün olacaktır. Vatandaşlığınızı aldıktan sonra ise; Avusturya asgari ücret tutarı üzerinden maaş almanız mümkündür. Vatandaşlık almadan önce, 8 yıl boyunca ülkede bulunmanız gerektiği için ülke koşullara ve şartlara uyum sağlamanız da sizin için daha kolay olacaktır.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x