Yeni İş Fikirleri

Temizlik Sektörü İçin Kar Marjı Yüksek İş Fikirleri

Temizlik sektöründe yüksek kar oranları ile kazançlar elde edebileceğiniz birçok iş fikri vardır. Temizlik sektörü denince aklına sadece ev temizliği gibi konular gelmesin. Farklı alanlarda birçok iş kolu bulunan temizlik sektörü, girişimciler için önemli bir sektördür. Peki, temizlik sektöründe en karlı iş fikirleri nelerdir?

Oto Yıkama

Oto yıkama dükkânı açmak, az bir sermaye ile çok kazanç sağlayabileceğiniz işlerden birisidir. Tabi burada dikkat etmeniz gereken birçok kriter vardır. Öncelikle dükkânınızın lokasyonu çok önemlidir. İşlek bir yerde dükkân açmanız demek daha çok müşteri potansiyeli demektir. Onun dışında diğer bir kriter dükkânın büyüklüğüdür. Ne kadar büyük bir dükkânınız olursa o kadar çok müşteri kabul edebilirsiniz. Küçük bir yerinizin olması durumunda müşterileri bekletmek zorunda kalabilirsiniz. Fazla bekletmek ise işlerinize olumsuz yansıyabilir.

oto yikama

Ev Temizliği

Ev temizliği ile para kazanmak, temizlik sektörü için sıfır sermaye ile başlayabileceğiniz bir iştir. Eğer kendiniz yapıyorsanız hiçbir maliyeti yoktur. Yorucu bir iş olmasının yanında düzenli yapmanız durumunda iyi bir gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Ancak işleri biraz daha büyük ölçekli düşünmek istiyorsanız, bir temizlik şirketi kurmak iyi bir tercih olabilir. Ev temizliği yapan insanlarla anlaşarak onlara iş bulur ve bu işlerden komisyonlar alarak para kazanabilirsiniz.

ev temizleme

Kuru Temizleme

Kuru temizleme günümüzde popülerliğini kaybetmiş gibi görünse de hala çok para kazanan işletmelerden birisidir. Hatta popülerliği kaybetmesini bırakın her geçen gün işleri artmaktadır. Özellikle çeşitli otellerle anlaşmalar yaparak büyük paralar kazanabilirsiniz. Ancak muhtemelen temizlik sektöründeki en pahalı işlerin başında da kuru temizleme gelmektedir. 200-300 bin bandında ve hatta dükkâna göre daha da üstündeki bir maliyet ile kuru temizleme dükkânı açabilirsiniz. Ancak işinizi iyi yaparsanız ve iyi bir müşteri profili oluşturabilirseniz bu maliyeti kısa bir süre içinde amorti edebilirsiniz.

kuru temizleme

Duvar Temizleme

Duvar temizleme işi, temizlik ve boya sektörlerinin birleşimi gibidir. Duvarları kirli olan, çeşitli yapıştırıcılar ve boyalar sonucunda el ile temizlenmesi imkânsız hale gelen duvarların temizlenmesi işidir. Bu işi yapabilmek için 5 bin bandında bir maliyet ile sektöre sağlam bir şekilde gidebilirsiniz. İşletmeleri dolaşarak, teklifler vererek ve çeşitli ilanlar ile işlerinizi büyütebilirsiniz.

duvar temizleme

Elektronik Cihaz Temizliği

Bilgisayar, laptop, telefon ve tablet gibi birçok elektronik cihaz, tozlar yüzünden yavaşlamaya ve bozulmaya başlar. Özellikle bilgisayar ve laptoplarda sıklıkla görülen bu sorun için açacağınız bir dükkân, size iyi kazançlar sağlayabilir. Ancak bu iş için teknik yeterliliğinizin olması gerekir. Siz de olmasa bile işletmenizde bu işi bilen bir kişinin olması zorunludur. Önce kendi cihazlarınızı temizlemeye başlayarak işi öğrenebilir ve daha sonra müşterilere daha iyi bir hizmet sunmaya başlayabilirsiniz. Özellikle oyun salonları ve internet kafeler ile yapacağınız anlaşmalar ile önemli paralar kazanabilirsiniz.

elektronik cihaz temizlik

Halı Yıkama

Halı yıkama, temizlik sektöründe en karlı işlerden birisidir. Özellikle dükkânınız Türkiye’de ise bu işe gönül rahatlığıyla girebilirsiniz. Türk evlerinin vazgeçilmez dekor ürünü halılar, eskiden ellerde yıkanıyordu. Ancak bu iş oldukça meşakkatli ve yoran bir temizleme işiydi. Halı yıkama dükkânlarının açılması ile çoğu insan halılarını yıkatmaya başladı. Siz de bir halı yıkama dükkânı açarak para kazanabilirsiniz.

hali yikama

Hava Kanallarını Temizleme

Son olarak değineceğimiz temizlik sektörünün karlı işlerinden birisi, hava kanalları temizliği yapmaktır. Artık çoğu evde bulunan ve hemen hemen her iş yerinde bağlı hava klima sistemleri kullanılmaktadır. Bunlar için hava kanalları temizliği yapmak bir iş dalıdır. Bu işin teknik detaylarını öğrendikten sonra önemli kazançlar elde edebilirsiniz.

klima temizleme

 

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x