BayilikYeni İş Fikirleri

Otomatta Satılan Şeyler ve Otomat Fiyatları

Otomatta satılan şeyler üzerinden para kazanmak mümkün mü? Otomat makinesi ile kahve otomatı kazandırır mı? Otomat makinesi fiyatları ortalama ne kadar?

Otomat makinesi ile para kazanmak, paranızı değerlendirebileceğiniz en mantıklı iş fikirlerinden biridir. Hızlı amortisman ve yüksek karlılık gibi avantajları ile otomatlar oldukça avantajlı oluyorlar. Otomatlar, kısaca çeşitli sıcak ve soğuk ürünlerin 24 saat çalışan bir makine vasıtasıyla satıldığı araçlar diyebiliriz. Otomat makinelerinde satılan ürünlerin pek çoğunda kar marjları yüzde 40’lara kadar çıkabilmektedir, bu nedenle otomat kasasına giren paranın önemli bir kısmı işletme sahibine kar olarak kalmaktadır. Peki bu işe girmek için ne kadar sermaye lazım? Otomat makine işi gerçekten de karlı mı? Ne kadar kazanabilirim? Otomatta satılan şeyler arasında hangisi benim için en uygunu?

Kahve Otomatı

Otomat makinesi ile para kazanmak istiyorsanız, kahve otomatı en mantıklı iş kollarından biri diyebiliriz. Sıcak içecek otomatlarında kar marjları çok yüksektir, bu nedenle, otomat sahibi çok para kazanabilir. Özellikle iyi iş yapacak olan bölgelere konan kahve otomatı sayesinde çok yüksek getiriler elde edebilirler.

 1. Kahve otomatçılığı genelde hastane, okul, kantin ve benzeri devlet dairelerinde kullanılabilmektedir.
 2. Günde ortalama 100 TL ciro yaparlar, bazı bölgelerde bu rakam 150 TL’ye kadar da çıkabilir.
 3. Net karları günlük ortalama 30 TL ile 120 TL arasında değişir.
 4. Kahve otomatı için en büyük dezavantajı çok masraf çıkarabiliyor olmasıdır, genelde kullanıma bağlı sık sık bozulurlar. Bu nedenle sizin sürekli yakınlarda olmanız gerekir.

Çay Otomatı

Otomatta satılan şeyler arasında çay otomatı da kahve otomatı gibi en sık gördüğümüz otomat makinelerindendir. Çay otomatı hemen hemen her yerde kurulabilen ve hızlı tüketimi ile dinamik bir satış modeli sağlar. Çay otomatı özellikle  benzinciler, hastahaneler, metro durakları gibi yoğun insan kalabalığının olduğu yerlde kullanılabilir ve kahve otomatı gibi sürekli takibi yapılarak güzel rakamlar kazanılabilir.

Yiyecek ve İçecek Otomatı

Bu makinelerde hemen her şey satılabilir. Sandviçten, çikolataya, gofretten, keke kadar her şeyi satabilir ve para kazanabilirsiniz. Pek çok yerde kolayca satış yapılabildiğinden dolayı, otomat ağınızı yaymak çok da zor olmaz.

 1. Karlılık, sıcak içecek otomatlarına göre daha azdır, genelde yüzde 30-40 arası kar elde edilir.
 2. Günde 60 TL kazanmak için bile 200 TL satış gerekir.
 3. Çok çok yüksek karlar elde etmek zordur. 
 4. Her yere kurulabilirler, satış ağı geniştir.
 5. Bazı yerlere kira veya başka bedeller ödenmesi gerekir. Kamu kurumlarında kullanabilmek için, ihale alınması gerekir.

Otomat Fiyatları

Otomat makinesi ile para kazanmak güzel bir fikir olsa da otomat fiyatları hakkında bilgi edinmek de çok doğru olacaktır. Otomat fiyatları sıklıkla değişir, ne kadar ödeme yapacağınız da sıfır mı yoksa ikinci el mi alacağınıza göre değişir, ancak genel olarak fiyatlar, aşağıdaki gibidir. Otomatta satılan şeyler için de makinenin tipi ve üretim maddesi değişkenlik gösterebilir.

 1. Sıfır otomat makineleri ortalama 10 bin TL’den başlamaktadır. Sıcak içecek otomatları genelde daha ucuzdur, çünkü satılan ürünlerin çeşitliliği azdır.
 2. Sıcak içecek otomatları, soğuk içecek otomatlarına göre daha masraflıdır. Örnek vermek gerekirse, soğuk içecek otomatlarının arıza maliyetleri yılda 1000 TL tutuyorsa, sıcak otomatlarda bu 5000 TL’ye kadar çıkıyor.
 3. Yine sıcak içecek otomatları çok büyük dikkat istemektedir, çünkü gıda hazır bir gıda değildir, makinedeki olası problem, gıda kalitesini çok önemli ölçüde düşürür.
 4. İkinci el olarak pek çok sıcak içecek otomatını 6-7 bin TL’ye bulabilirsiniz, aynı şekilde soğuk içecek otomatları da 10 bin TL’ye ikinci el olarak satılmaktadır.
 5. Büyük soğuk içecek otomatları 20 bin TL’ye kadar çıkan otomat fiyatları ile yatırımcılarını büyülerler, çünkü standart bir ev buzdolabının yaklaşık iki katı büyüklüğündedirler ve çok fazla ürün bulundurabilirler. Bu otomatlar günde 400 TL’ye kadar satış yapabiliyorlar.

otomat makinesi

Otomat Makinesi ile Ne Kadar Kazanılır?

 1. Otomat makine yatırımlarında kar oranları aylık ortalama yüzde 5’tir. Yani 100 bin liralık bir yatırım yaparsanız, tüm masraflar çıkıldıktan sonra ayda ortalama 5 bin TL gelir elde edersiniz.
 2. Genelde her makine kendi masrafını bir yıl içerisinde çıkarır. Otomat makine işinde görünmeyen çok fazla masraf vardır, bu nedenle, bu ay 10 bin lira kazandıysanız büyük ihtimalle o paranın önemli bir kısmını sonraki aylar eritmek zorunda kalacaksınız. 
 3. 100 bin liralık yatırıma karşılık ayda 10-15 bin TL arasında brüt bir kazanç elde edilmektedir, bu kazançtan masraflar düşüldüğünde net kar, 5-6 bin TL arasıdır.
 4. Otomatta satılan şeyler de bu kar oranında ciddi önem taşır. Çay kahve otomatı gibi cihazlar da kar hem yüksektir hem de sürümden güzel rakamlar kazanılır.

Otomatta Neler Satılabilir?

Otomatta satılan şeyler sadece çay kahve otomatı, sakız, su ya da diğer yiyecek ve içecekler ile sınırlandırılamaz. Ekmek, iç çamaşırı, şemsiye, prezervatif, dondurma, kitap vs. gibi anlık olarak neye ihtiyaç durulursa satılabilir. Hatta daha önce görmediğiniz fakat ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz tüm ürünleri otomat makinesi için ekleyip satabilirsiniz.

Başlıca otomatta satılan şeyler alttaki gibi. Sizin de aklınıza yatan bir fikir varsa buradan esinlenebilirsiniz.

 • Kahve otomatı
 • Çay otomatı
 • Sakız otomatı
 • Su otomatı
 • İçecek otomatı
 • Yiyecek otomatı
 • Miniş otomatı
 • Sıcak içecek otomatı
 • Ped otomatı
 • Sigara otomatı
 • Dondurma otomatı
 • Süt otomatı

 

Bayilik için düşünceniz varsa sitede yer verdiğimiz Getir Bayilik Nasıl Alınır? konusunu inceleyebilirsiniz.

Görsel: Kaynak

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x