Bayilik

KFC Bayilik Şartları ve Bayilik Ücreti

KFC bayilik alma, köklü bir geçmişe sahip olan fast food restoranları arasında kendini kanıtlamış bir markaya sahip olmak hem prestijli hem de karlı bir yatırımdır. Türkiye’ de AVM ve işlek caddelerde KFC, en popüler mekânlardandır. Ayrıca KFC Türkiye’de uzun yıllar hizmet etmeye ve popüler kalmaya devam etmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı yatırımcılar için KFC tavuk restoran bayiliği almak karlı bir yatırım olarak değerlendirilmektedir. 

KFC Fast Food Restoranın Tarihi

KFC, dünyada popüler olan bir gıda markasıdır. Ülkemizde de sevilen bu marka birçok şehirde hizmet vermektedir. KFC’nin yolculuğu 1952 yılında başlamıştır. Sadece gıda sektörü üzerinden günümüze ulaşmıştır. KFC yeniliklere açık yaklaşımıyla ve başarılarla dolu geçmişiyle popüler bir tavuk restoran zinciridir.

Bu tavuk restoran zincirinin hikâyesi, 80 yıl önce Harland Sanders’ın onbir baharatlı gizli tarif bulmasıyla başladı. Günümüzde aynı tarif ve pişirme metoduyla hazırlanan eşsiz tavuklar, herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Dünyanın 140 ülkesinde 23 binden fazla yerde hizmet veren bir markadır. Ülkemizde ise 135 restoranıyla KFC bayilik hizmetleri devam etmektedir.

KFC, Türkiye’de bayilikler vermeye devam ediyor. Fakat KFC, bayilik koşullarına göre potansiyel olarak düşük kabul edilen yerler için olumlu şekilde dönmüyor. Bunun yanında bayilik şartları yerine getirilse de iş potansiyeli açısından yetersiz bulunan noktalara onay verilmiyor. Bu gibi nedenlerden dolayı bayilik aşamasında yer seçimi gibi desteklerde sağlamaktadır.

KFC Bayilik Şartları

Dünyada ismini duyurmuş tavuk restoran zinciri olarak KFC, bu şöhretini titiz ve prensipli çalışmalarına da borçludur. Firma her konuda titiz davrandığı gibi bayilik konusunda da dikkat etmektedir. Bayi olmak için ciddi yatırımlar yapmak isteyen finansal açıdan güçlü kişiler, bölge olarak firmanın kriterlerini karşılayamazsa talepleri geri çevrilebiliyor. Bu nedenle bayi alabilmek için firma ile mutlaka görüşme yapılmalı ve ona göre adımlar atılmalıdır. Bir yatırımcı KFC bayilik için aşağıdaki şartları yerine getirmelidir:

 • AVM ya da caddede açılmak üzere bir yer seçmelidir.
 • Caddede açılacak olan yer hareketli bir bölge olmalıdır. Trafiğin yoğun olduğu okul, iş yerleri gibi lokasyonlara yakın yerde bayilik açılmalıdır.
 • KFC için cadde üzerinde yer açılacaksa giriş katları tercih edilmelidir. Ayrıca bu yerlerin en fazla 250 metrekare olması önemlidir.
 • Finansal açıdan güçlü ve yatırım maliyeti kuvvetli bir işletmeci olmak önemlidir.
 • Ekstra maliyetlere karşı işletmecinin yatırımı olması gerekmektedir.

Bu sıralanan şartlar firmanın belirttiği bazı koşullardır. Daha detaylı bilgi alabilmek için altta paylaşacağımız iletişim bilgileri kullanılarak firma yetkilileri ile irtibata geçilebilir. Ülkemizde KFC, İş holding bünyesinde hizmet etmektedir. Bu nedenle gerekli sözleşmeler, bayilik anlaşmaları, KFC bayilik detayları, İş holding tarafından sağlanacaktır.

KFC Restoran Bayilik Ücreti

KFC restoran için bayilik alma koşullarını yerine getiriyorsanız, bazı finansal altyapıya sahip olmanız gerekiyor. Prensipli bir firma olduğundan hizmetleri de kapsamlıdır. Bu gibi sebeplerle yatırım maliyetleri yüksektir. İlk yatırım bedelleri döviz cinsindendir. KFC markasının isim hakkı bedeli ve KFC imtiyaz (franchising) bedeli aşağıdaki gibidir:

 • Yatırım için 500 bin doları gözden çıkarmalısınız.
 • 950 bin dolar civarında da ortalama yatırım bedeli vardır..
 • KFC markası isim bedeli belirtilmemiştir.

Bayilik başvurusu için firma ile doğrudan iletişim kurmak gerekiyor. Firma internet siteleri üzerinden herhangi bilgi ya da form paylaşmamaktadır. Bu yüzden firmanın iletişim bilgilerine ulaşarak KFC bayilik görüşmesi talep edilmelidir. Kişinin alacağı randevuya göre görüşmeler yapılabilir.

Bayilik Başvurusu İçin İletişim Bilgileri

KFC bayiliği alan bir kişi, açılışı yaptıktan hemen sonra işine yüksek cirolarla başlayacaktır. Çünkü KFC’nin marka bilinirliği en üst sıralarda olduğu için müşteriler zaten hazırdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bayilik açan kişinin bulunduğu bölgede insanlara KFC’nin olduğunu duyurmasıdır. Zaten reklam ve promosyon işleri firma tarafından desteklenecektir. Ayrıca bayiliği alan kişinin yapması gereken diğer önemli nokta, işinin başında durmasıdır.

KFC bayiliğinin kâr marjının %45’lere ulaştığı söylenebilir. Bu kâr marjı hesabına yan ürünlerde katılmıştır. Fakat kâr marjı için doğrudan bir değer vermek gerekirse bu değer %30’dur. KFC bayiliği almak isteyenler, tüm koşulları öğrenebilmek için firma yetkilileri ile iletişim kurmalıdır. KFC bayilik görüşmesi için başvurulacak iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:

Firma ismi: İş Holding

Adres: Rüzgarlıbahçemh. Kavak sok., İş plaza,no:1 Kavacık 34805,Beykoz İstanbul

Email: info@kfctr.com

KFCTürkiye müşteri hizmetleri: 444 3 555

KFC Restoran Bayilik Çalışma Saatleri 

KFC restoran bayilik vereceği yatırımcıda aşağıdaki özellikleri aramaktadır:

 • Kişinin girişimci ve sorumluluk sahibi olması gerekir.
 • Bayiliği alacak kişinin ticari engelinin bulunmaması önemlidir.
 • Yatırımcının bayilik için teminat göstermesi gerekir.
 • Yatırımcı kazandığı ciro üzerinden %6 royalty free vermelidir.
 • Müşteri memnuniyeti amaçlı çalışma prensibiyle çalışılmalıdır.
 • Bayilikte gerekli sayıda personel çalıştırılmalıdır.
 • Bulunan bölgede KFC en iyi şekilde temsil edilmelidir.

AVM içindeki KFC ile cadde üzerindeki KFC bayilik şubelerinin çalışma saatleri farklıdır. AVM içerisinde yer alan KFC’ler sabah 10 akşam 10 aralığında çalışmalarını yapmaktadırlar. Ayrıca hafta sonu, dini ve resmi tatillerde müşterilerine hizmet etmeye devam etmektedirler. Cadde üzerindeki KFC bayilerinde sabah 8 gece 12 aralığında çalışmalar yapılmaktadır. Hafta sonu için cadde üstünde yer alan KFC şubeleri insanlara hizmet etmeye devam etmektedir. 

Bu yazımız ilginizi çektiyse Köfteci Yusuf Bayilik Şartları ve Başvuru yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x