Asgari Ücret

Azerbaycan Asgari Ücret Rakamı ve Yaşam Şartları

Azerbaycan asgari ücret rakamı ne kadar sorusunun yanı sıra kardeş ülkemiz ile ilgili genel bilgileri de yazımızda bulabilirsiniz.

Doğu Avrupa ile batı Asya’nın kesişme noktası olan Azerbaycan, Kafkasya’da bulunan bir ülkedir. Türkiye’nin kardeş ülkelerinden bir tanesi olan Azerbaycan Cumhuriyeti, her geçen yıl milyonlarca ziyaret almaya da devam etmektedir. Azerbaycan, hem kültürel hem de tarihi yapı olarak Türkiye’ye en yakın ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle Özellikle de Türk vatandaşlarının çalışma amacıyla Azerbaycan’ın gittikleri bilinmektedir. Aynı zamanda, Azerbaycan asgari ücreti de birçok kişinin geçimini sağlayabileceği şekilde belirlenmiş ve vatandaşlarla paylaşılmıştır. Bu nedenle ülkeye yapılan göçlerin sayısı her geçen gün artış göstermeye de devam etmektedir.

Azerbaycan Para Birimi

Azerbaycan para birimi Azerbaycan manatı olarak bilinmektedir. Azerbaycan manatının Türk parası ile arasındaki fark ise 11,06 Türk lirası (2023 Mart) olarak bilinmektedir. Bu sayede, Azerbaycan’da çalıştığınız süre içerisinde kazandığınız ücretler, Türkiye’de geçimimizi sağlamanıza da fazlasıyla yetecektir. Azerbaycan para biriminin yüksek olması ise; Azerbaycan asgari ücret tutarı üzerinden verilen maaşlarında çoğalmasına olanak tanımıştır. Bu sayede Azerbaycan’da yaşayan birçok kişinin refah seviyesinin yükseldiği de verilen bilgiler arasındadır. Azerbaycan’da çalışan bazı meslek gruplarının aldığı maaşlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Madencilik işinde çalışmaya devam eden işçilerin ve mühendislerin ortalama maaşı; Ayda 3500 AZN.
 • İnşaat sektöründe çalışan işçilerin ve mühendislerin maaşı; Ayda 737 AZN.
 • Turizm sektöründe çalışmaya devam eden kişilerin maaşı; Aylık 423 AZN
 • Finans sektöründe çalışan kişilerin ortalama maaşı; aylık 1607 AZN
 • Geliştirici gruplarda çalışmaya devam eden kişilerin ortalama maaşı; Aylık 1000 AZN

Azerbaycan nüfusu

Azerbaycan nüfusu yaklaşık olarak 10,0 2 milyon olarak hesaplanmıştır. Ancak Azerbaycan’a yapılan göçler, nüfus artışının da çoğalmasına sebebiyet vermiştir. Bu nedenle, 2023 yılında nüfusun sabit bir şekilde devam etmediği bilinmektedir. Azerbaycan’a gelen kişiler, geçimlerini rahat sağlayabilecekleri kadar gezecek ve görecek yerlerinin de çok olduğunu belirtmişlerdir. Çünkü Azerbaycan, Kafkasya ülkelerinden bir tanesi olduğu için muhteşem bir tarihi yapıya sahiptir. Tarihi güzellikleri sayesinde ise; farklı ülkelerden gelen ziyaretlerinde çoğalmaya başlamıştır.

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan bayrağı renkleri; mavi, yeşil ve kırmızıdan oluşmaktadır. Azerbaycan bayrağı hakkında verilen kararlar, Azerbaycan demokratik Cumhuriyeti hükümeti tarafınca 1918 yılında alınmıştır. Bayrağın üzerinde iste ay ve sekiz köşeli bir yıldız bulunmaktadır. Azerbaycan bayrağının lakabı ise; dünya üzerinde, üç renkli bayrak olarak bilinmektedir. Bayrağın dünya üzerinde kabul edilmesinin tarihi ise; 5 Şubat 1991 yılında gerçekleşmiştir. Bayrağın içerisinde bulunan mavi rengin; Türkü sembolize ettiği bilinmektedir. Bununla beraber yeşil rengin İslami değerleri, kırmızı rengin ise; Azerbaycan Cumhuriyetini temsil ettiği verilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan başkenti, birçok kişinin gözbebeği olan Bakü’dür. Bakü’de gezip görebileceğiniz yerlerin sayısı oldukça fazladır. Bununla beraber çalışma izni çıkartarak ülkeye giriş yapan kişilerin de Bakü’yü sıklıkla ziyaret ettiği verilen bilgiler arasındadır. Bunun sebebi ise; Azerbaycan asgari ücret tutarı üzerinden maaş almak isteyen kişilerin Bakü’de daha rahat iş bulabildikleri belirtilmesinden kaynaklanmaktadır. Bakü, Azerbaycan’ın en sevilen ve en turistik bölgelerinden bir tanesi olduğu için, maaş aralıkları da diğer bölgelere göre daha fazladır.

Azerbaycan Konsolosluğu

Azerbaycan konsolosluğu birçok farklı ülkede yer aldığı gibi, Türkiye’de de bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan konsolosluklar ise; İzmir, Ankara, İstanbul, Kars ve Bursa’dır. Konsoloslukların amacı ise; ülke ile alakalı resmi işlemleri halletmektir. Bununla beraber vize mülakatları da Azerbaycan konsolosluğu tarafından gerçekleştirilmektedir. Özellikle de ülkede çalışma izni çıkarmak istiyorsanız, mutlaka gerekli evraklarınızı Azerbaycan konsolosluğuna teslim etmeniz gerekecektir.

Azerbaycan Dili

Azerbaycan dili resmiyette Azerice olarak bilinse de birçok farklı yerde Azerbaycan Türkçesi olarak da geçmektedir. Azerbaycan Türkiye’ye komşu olan ülkelerden bir tanesi olduğu için, dili de Türklere çok yakındır. Bu nedenle Türkiye’den Azerbaycan’a giden kişilerin, ortama çok rahat ayak uydurduğunu ve konuşurken ya da karşı tarafla anlaşırken de herhangi bir sorunla karşılaştı karşılaşmadığı verilen bilgiler arasındadır. Bu nedenle, Azerbaycan asgari ücret tutarı üzerinden maaş alarak ülkede çalışmak istiyorsanız, dil konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızdan da emin olabilirsiniz. Ancak farklı ülkelerden Azerbaycan’a gitmek isteyen bir kişi iseniz, Azerice öğrenmenizde fayda vardır Aksi takdirde iş hayatınızda çeşitli sorunlarla karşılaşmanız da maalesef söz konusu olabiliyor.

Azerbaycan Nerede?

Türk vatandaşlarının büyük bir kısmı Azerbaycan Türkiye’nin hangi yönündedir? Tarzında soruları da sıklıkla sormaktadır. Azerbaycan Türkiye’nin doğu tarafında yer alan Kafkasya ülkelerinden bir tanesidir. Azerbaycan’ın kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında; Gürcistan, doğusunda; Hazar Denizi, taraflarında; Ermenistan ve son olarak, Güney taraflarında ise; İran bulunmaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti dünya tarihi boyunca birçok önemli ana tanıklık etmiş ve bir sürü uygarlığın merkezi haline gelmiş ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle konum olarak oldukça önemli bir bölgede bulunduğu da tarih profesörleri tarafından da belirtilmiştir.

Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan vizesi almak istiyorsanız Bakü Haydar Aliyev havalimanına giriş yaparken, 30 günlük vize almanız mümkün olacaktır. Ancak Türk vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmek için vize alması daha kolaydır. Azerbaycan vize başvuru formunuzu aldıktan sonra, fotoğraflarınızı ve ikametinizin nerede olduğunu belirttiğiniz takdirde, Azerbaycan giriş kapısında ülkeye giriş vizesi almanız mümkün olacaktır.

Azerbaycan Asgari Ücret 2023

Azerbaycan asgari ücret tutarı güncel haliyle 345 manat olarak bilinmektedir. Ülkede 345 manat ile çok lüks bir geçim sağlayamasanız da kiranızı ve güncel masraflarınızı karşılamanız mümkün olacaktır. Ancak bu tutar her meslek grubu için geçerli değildir. Vatandaşların, çalışma hayatları boyunca alabilecekleri ücret en az 345 manat olurken, mevki değişiklikleri söz konusu olduğu zaman bu ücretin üstünde maaşlar almanız da mümkün olabilir. Bu durum tamamen sizin hangi alanda çalışmak istediğinize ve iş hayatınıza hangi şirkette başladığınıza göre de değişiklik gösterebiliyor.

Azerbaycan Vatandaşlık

Azerbaycan vatandaşlık işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikli olarak Azerbaycan vatandaşlık başvuru formu almanız gerekecektir.
 • Vatandaşlık için başvurunuzu gerçekleştirirken T.C. kimlik belgesi doğum belgesi ve nüfus cüzdanı örneği getirmeniz gerekmektedir.
 • Vatandaşlık için başvuru yaparken, oturum izninizin olması ve bunu belgelendirilmiş olmanız gerekmektedir.
 • Azerbaycan’da ikamet ettiğinize dair gerekli belgeler almanız da çok önemlidir.
 • Başvurunuzu gerçekleştirirken birtakım ödemeler yapmanız gerekecektir. Ödemelerinizi yaptığınıza dair belgeleri de vatandaşlık için başvururken götürmeniz çok önemlidir.
 • Size ait olan 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Hangi nüfusa kayıtlı olduğunuza dair belge

Yukarıda belirtilen maddelere eksiksiz bir şekilde uyum sağladığınız takdirde, Azerbaycan vatandaşlığı almanız mümkün olacaktır. Ancak farklı bir ülkenin vatandaşıysanız, Azerbaycan vatandaşlığı almanız maalesef mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle gerekli bütün hususları araştırmanızda ve yukarıda yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanızda da fayda vardır. Bununla beraber Azerbaycan’da bir süre boyunca yaşamınızda gerekecektir. Gerekli süreyi doldurduktan sonra ise; belgelerinizle beraber başvurularınızı yaparak Azerbaycan vatandaşı olmanız mümkün olacaktır. Azerbaycan vatandaşı olduktan sonra ise; Azerbaycan asgari ücret tutarı üzerinden maaş almanız ve ülkenin bütün fırsatlarından faydalanmanız mümkün olacaktır. Bununla beraber çocuklarınız ya da eşiniz varsa, herhangi bir belge gereksinimi olmadan Azerbaycan vatandaşı olmaları ve ülkede yaşamlarını devam ettirmeleri de mümkün olabiliyor. Üstelik doğacak çocuklarınızla otomatik olarak Azerbaycan vatandaşlığına geçiş yapma hakkına sahip olacaktır.

Yetkili Eksper

Merhaba. Kiralık işyeri ve mülk ekspertizliği, atm önerme ve yer gösterme gibi tüm alanlarda bilgi ve haber içeriklerini sizlerle buluşturuyoruz.


İlgili Makaleler

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments


Başa dön tuşu
0
Gönderx
()
x